To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #50,566 - 9/22/21 6:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,094 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #16,353 - 4/10/20 8:45 am | |
|---|---|
| Score: | 7,093 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT480BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial SSD |
| Test #42,075 - 3/15/21 12:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,093 |
| User: | Ziolek |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | KingSpec Z3-256 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | kingspec 15-03-21 |
| Test #123,569 - 6/16/25 11:06 am | |
|---|---|
| Score: | 7,093 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung Evo 860 on Pi 4 using ICY BOX ib-ac 703 u3 |
| Test #62,220 - 8/25/22 4:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,092 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 Evo Plus on Pi 4 8gb with EC-SNVE Adapter and Sabrent power usb hub |
| Test #63,021 - 9/25/22 11:34 am | |
|---|---|
| Score: | 7,092 |
| User: | Jerry |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | I filled a jar with my spunk and submerged the Pi with a crazy high overclock. It took me weeks, and I think my PC has a lot of malware. Performance is great, smell is getting worse wit hthe head |
| Test #68,006 - 3/6/23 5:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,092 |
| User: | test |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #67,534 - 2/22/23 5:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,091 |
| User: | Delgon |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Rpi4-2gb base |
| Test #8,891 - 2/16/20 10:48 am | |
|---|---|
| Score: | 7,090 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SU900 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #54,823 - 12/30/21 11:25 am | |
|---|---|
| Score: | 7,089 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD on Pi 4 |
| Test #40,569 - 2/17/21 1:37 am | |
|---|---|
| Score: | 7,089 |
| User: | SmartVenom |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS100T2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Blue M.2 Sata SSD in Argon One M.2 case on Pi 4 2gb |
| Test #688 - 7/7/19 10:14 am | |
|---|---|
| Score: | 7,088 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDH3250G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk Ultra3D |
| Test #96,524 - 10/20/24 1:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,088 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | AML-S905X-CC V2 |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Libre Computer Sweet Potato with Libre Computers 16 GB EMMC, powered over PoE Hat |
| Test #66,396 - 1/22/23 10:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,088 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDH3500G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | raspi-4b |
| Test #67,754 - 3/1/23 3:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,088 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #64,158 - 11/12/22 8:35 am | |
|---|---|
| Score: | 7,088 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #46,818 - 6/19/21 6:35 am | |
|---|---|
| Score: | 7,088 |
| User: | nevtag |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using Argon One M.2 |
| Test #48,008 - 7/18/21 12:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,088 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #48,083 - 7/21/21 2:43 am | |
|---|---|
| Score: | 7,087 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD 860 EVO on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #53,226 - 11/28/21 2:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,087 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 Pi4 Startech SATA to USB |