To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #13,454 - 3/23/20 6:15 am | |
|---|---|
| Score: | 5,852 |
| User: | tavox |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PNY Elite 240GB on usb3 port |
| Test #78,871 - 2/3/24 3:44 am | |
|---|---|
| Score: | 5,852 |
| User: | AVS |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using Ugreen adapter |
| Test #56,403 - 2/5/22 12:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,852 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS240G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Western Digital Green SSD SATA M.2 2280 on Raspberry Pi 4 using sata to usb on Argon ONE M.2 Case |
| Test #26,806 - 6/10/20 9:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,851 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #80,322 - 2/28/24 11:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,851 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | RPi CM4 16G |
| Test #104,466 - 2/27/25 3:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,850 |
| User: | Yurchuk Viktor |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Argon v2 ssd USB |
| Test #27,752 - 6/22/20 10:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,850 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 on PI 4B |
| Test #54,179 - 12/18/21 1:06 am | |
|---|---|
| Score: | 5,849 |
| User: | sirDeniel |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samto USB3.0 Hard Disk Box enclosure UAS enabled |
| Test #102,973 - 2/2/25 11:29 am | |
|---|---|
| Score: | 5,849 |
| User: | Andy-450 |
| Brand: | Seagate Expansion (Adapter) |
| Board: | Gigabyte Brix GB-BACE-3150 |
| Device: | Seagate Expansion |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #4,510 - 12/1/19 8:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,849 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #75,440 - 12/5/23 5:38 am | |
|---|---|
| Score: | 5,849 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #76,100 - 12/18/23 9:05 am | |
|---|---|
| Score: | 5,848 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD-USB3 Pi4 |
| Test #54,183 - 12/18/21 1:19 am | |
|---|---|
| Score: | 5,847 |
| User: | sirDeniel |
| Brand: | AData XPG EX500 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData XPGEX500 |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung SSD 840 EVO 120GB on Pi 4 using Adata XPG E SATA to USB3.2 enclosure UAS enabled |
| Test #52,347 - 11/10/21 6:00 am | |
|---|---|
| Score: | 5,847 |
| User: | SSD |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSD |
| Test #51,380 - 10/17/21 11:36 am | |
|---|---|
| Score: | 5,847 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #27,656 - 6/22/20 9:17 am | |
|---|---|
| Score: | 5,846 |
| User: | Iliask |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 with SSD INTENSO 128GB M.2 2280 SATA 3 & RAIDSONIC ICY BOX IB-183M2 EXTERNAL USB 3.0 ENCLOSURE FOR M.2 SSD |
| Test #16,045 - 4/9/20 1:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,845 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Agility 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | OCZ AGILITY3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OCZ Agility 3 SSD (with quirks) |
| Test #54,440 - 12/22/21 5:42 am | |
|---|---|
| Score: | 5,845 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 SSD on Pi 4 8GB using Sabrent SATA to USB adapter |
| Test #45,519 - 5/13/21 8:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,844 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | SP M.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | fred |
| Test #40,562 - 2/16/21 10:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,843 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS240G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Green M.2 |