To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #40,562 - 2/16/21 10:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,843 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS240G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Green M.2 |
| Test #5,107 - 12/12/19 9:37 am | |
|---|---|
| Score: | 5,843 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #2,621 - 9/27/19 3:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,843 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #21,083 - 4/27/20 9:52 am | |
|---|---|
| Score: | 5,842 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 240gb sata ssd wd green on pi4 |
| Test #7,180 - 1/19/20 2:27 am | |
|---|---|
| Score: | 5,841 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso PortableSSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Watercooled Pi4 overclocked 2150 Intenso 256GB SSD |
| Test #4,631 - 12/3/19 3:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,840 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung Evo850 120GB |
| Test #25,013 - 5/21/20 5:26 am | |
|---|---|
| Score: | 5,840 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #27,805 - 6/23/20 9:04 am | |
|---|---|
| Score: | 5,839 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SUV500240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #69,761 - 4/29/23 4:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,839 |
| User: | tpi2mpciesatasatamultiplierraid1 |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | CT2000MX500SSD1 and MQ01ABD100 in RAID1 through ASM1062 miniPCIe to SATA adapter and SATA (5)port multiplier |
| Test #64,086 - 11/9/22 11:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,839 |
| User: | rgrr |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial SSD via USB hub, 64bit kernel |
| Test #46,146 - 5/28/21 7:31 am | |
|---|---|
| Score: | 5,838 |
| User: | mkairys |
| Brand: | Patriot Supersonic Rage Pro Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Patriot RagePro |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Patriot Supersonic Rage Pro 256GB on Pi 4 |
| Test #4,912 - 12/8/19 9:47 am | |
|---|---|
| Score: | 5,838 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 PI4 StarTech SATA to USB3 adapter |
| Test #51,950 - 10/31/21 2:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,838 |
| User: | Jonizen |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | HP ProLiant MicroServer |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | hp micro server with kingston ssd |
| Test #8,482 - 2/12/20 3:57 am | |
|---|---|
| Score: | 5,837 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #5,737 - 12/27/19 12:06 am | |
|---|---|
| Score: | 5,837 |
| User: | Arias1984 |
| Brand: | KingDian S280 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingDian S280240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | KingDian 240GB SSD on Pi4 using x735 HAT |
| Test #27,804 - 6/23/20 8:20 am | |
|---|---|
| Score: | 5,837 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD SSD Green 240GB on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #14,236 - 3/29/20 4:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,837 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LITEON CS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | LITEON LCS-256L9S |
| Class: | SSD (2.5" SSD) |
| Note: | LITRE-ON IT CORP. SSD Drive |
| Test #99,848 - 12/14/24 5:47 am | |
|---|---|
| Score: | 5,837 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | goupie 2 |
| Test #2,633 - 9/28/19 2:02 am | |
|---|---|
| Score: | 5,836 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apple TS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Apple SSDTS128E |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #67,351 - 2/18/23 8:03 am | |
|---|---|
| Score: | 5,836 |
| User: | Hentz |
| Brand: | Emtec X150 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Emtec X150240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | iitrust |