To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #13,326 - 3/22/20 5:54 am | |
|---|---|
| Score: | 5,773 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 1100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Micron 1100SATA256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #128,099 - 10/23/25 5:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,773 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix eMMC (HBG4a) |
| Board: | Cyan |
| Device: | SKHynix HBG4a |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Acer R11 chromebook N3060 4GB 32gb built in emmc |
| Test #104,539 - 2/28/25 8:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,773 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | VMware Virtualized Disk |
| Board: | VMware Virtual Platform |
| Device: | VMware VirtualS |
| Class: | Virtual |
| Test #53,768 - 12/10/21 10:01 am | |
|---|---|
| Score: | 5,772 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk Plus 120gb using UGREEN sata to usb adapter on Pi4 |
| Test #10,353 - 2/25/20 12:16 am | |
|---|---|
| Score: | 5,772 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDA120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sandisk 120gb |
| Test #51,880 - 10/30/21 1:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,771 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Agility 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ AGILITY3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | /minecraftserver |
| Test #47,537 - 7/8/21 6:55 am | |
|---|---|
| Score: | 5,770 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT1000BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 1TB inside Unitek Y-3257 on Pi 4 |
| Test #53,488 - 12/4/21 3:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,769 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk SSD PLUS 240GB using UGREEN Adapter |
| Test #13,249 - 3/21/20 5:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,769 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SUV400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 120GB on Pi 4 using ASM1051E USB adaptor |
| Test #7,503 - 1/23/20 3:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,769 |
| User: | zerx |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | cheap mSata with cheap Adapter from China |
| Test #19,717 - 4/21/20 12:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,767 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme II SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDHP256G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk SDSSDDHP-256G Using Startech SATA to USB |
| Test #67,017 - 2/8/23 2:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,767 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | SanDisk SDSSDA120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk RP 400 usb 3 sata |
| Test #67,555 - 2/23/23 6:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,766 |
| User: | JP |
| Brand: | Leven JMS mSATA SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Leven JAJMS300M60G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | LEVEN 60GB MSATA SATA 3 |
| Test #58,844 - 4/13/22 10:29 am | |
|---|---|
| Score: | 5,766 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | ls |
| Test #43,353 - 4/5/21 10:03 am | |
|---|---|
| Score: | 5,766 |
| User: | rvg |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk met nieuwe adpater , op hdmi-poort1 |
| Test #11,399 - 3/4/20 8:50 am | |
|---|---|
| Score: | 5,766 |
| User: | dennyf |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | BraveEagle 120GB SSD, A ADWITS USB 3.1 adapter, Pi4 |
| Test #70,439 - 5/24/23 3:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,765 |
| User: | kbfifi |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Pine64 Rock64 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial model: CT120BX500SSD1 size: 111.79 GiB, rock64, 4GB RAM |
| Test #2,346 - 9/18/19 11:40 am | |
|---|---|
| Score: | 5,765 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #27,701 - 6/22/20 2:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,764 |
| User: | ian |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | rpi4 ssd boot |
| Test #56,847 - 2/14/22 9:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,764 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 2000 Crucial ssd |