To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #40,990 - 2/24/21 3:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,781 |
| User: | Saules8 |
| Brand: | Western Digital Red SA500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS500G1R0A-68A4W0 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD RED SSD 500GB UGREEN USB 3 ADAPTER |
| Test #14,697 - 4/4/20 5:06 am | |
|---|---|
| Score: | 5,781 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD 830 |
| Test #14,889 - 4/5/20 12:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,780 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDSA2CW080G3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | intel ssd on pi 4 4gb |
| Test #54,161 - 12/17/21 12:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,780 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDA-1T00 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk SSD with overclock 2000MHz |
| Test #10,009 - 2/22/20 7:08 am | |
|---|---|
| Score: | 5,778 |
| User: | mo27 |
| Brand: | Patriot Burst Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Patriot Burst |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Patriot 120GB SSD on Pi 4 using Orico external case |
| Test #27,071 - 6/14/20 4:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,778 |
| User: | I love RISC OS |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD 840 pro on Pi4 Rev. 1.1 using ICY Box portable USB3-SATA adapter |
| Test #24,560 - 5/16/20 3:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,778 |
| User: | muxa |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDSA2CW120G3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel 320 Series SSD on Pi 4 using Orico 2588US3 HDD Enclosure USB 3.0 |
| Test #27,556 - 6/20/20 4:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,777 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD970EVO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #51,300 - 10/15/21 7:50 am | |
|---|---|
| Score: | 5,777 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #7,456 - 1/22/20 6:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,777 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SUV500MS480G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | kingston suv500ms/480g |
| Test #64,648 - 12/1/22 5:02 am | |
|---|---|
| Score: | 5,777 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | CM4 eMMC |
| Test #16,715 - 4/11/20 7:10 am | |
|---|---|
| Score: | 5,776 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron RealSSD C400 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Micron MTFDDAT128MAM-1J2 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | MTFDDAT128MAM-1J2 |
| Test #19,190 - 4/19/20 4:02 am | |
|---|---|
| Score: | 5,776 |
| User: | Julius |
| Brand: | Patriot Burst Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Patriot Burst |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | patriot burst ssd with quirked usb cable. |
| Test #20,050 - 4/23/20 10:39 am | |
|---|---|
| Score: | 5,776 |
| User: | Uli |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDA120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisc SSD 120GB on Pi4 |
| Test #22,386 - 5/2/20 10:58 am | |
|---|---|
| Score: | 5,776 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD840Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | samsung 840 sabrent usb adapter on quirks |
| Test #22,897 - 5/4/20 8:48 am | |
|---|---|
| Score: | 5,776 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #7,893 - 1/31/20 2:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,775 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | hd1 |
| Test #64,097 - 11/10/22 9:26 am | |
|---|---|
| Score: | 5,774 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD980PRO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 PRO SSD on Pi 4 with ORICO M.2 NVMe SSD Enclosure |
| Test #61,681 - 8/4/22 4:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,774 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (8GTF4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Samsung 8GTF4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | CM4 1GB, 8GB, WiFi |
| Test #20,264 - 4/24/20 9:10 am | |
|---|---|
| Score: | 5,774 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |