To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #78,610 - 1/29/24 2:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,451 |
| User: | ferow2k |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using UGREEN USB 3.0 to SATA III Hard Drive Enclosure 30848 |
| Test #7,519 - 1/24/20 2:35 am | |
|---|---|
| Score: | 5,451 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #5,514 - 12/21/19 7:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,450 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 830 128GB SSD on Pi4 using ASMedia USB to SATA adapter |
| Test #12,876 - 3/18/20 9:00 am | |
|---|---|
| Score: | 5,450 |
| User: | Ahmet-Test |
| Brand: | Toshiba OCZ TR200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Toshiba TR200 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Toshiba TR200 240GB SSD |
| Test #24,698 - 5/17/20 1:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,450 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSD Pi 4 |
| Test #51,392 - 10/18/21 2:54 am | |
|---|---|
| Score: | 5,450 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingFast 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | KingFast USB3.0ExternalDevice |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PRi4 on 120 chinese ssd |
| Test #42,682 - 3/24/21 10:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,450 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 SSD USB3 to SATA |
| Test #55,837 - 1/21/22 5:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,450 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT480BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | crucial BX500 SSD on Pi 4 using SABRENT SATA to USB adapter |
| Test #59,576 - 5/10/22 7:20 am | |
|---|---|
| Score: | 5,450 |
| User: | munecito |
| Brand: | SanDisk Ultra II |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk UltraII960GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk Ultra II 960gb SDSSDHII-960G on Pi 4 using an Aliexpress Sata to USB adapter |
| Test #55,445 - 1/12/22 1:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,449 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung8550 via Inateck Bullseye |
| Test #57,813 - 3/12/22 10:17 am | |
|---|---|
| Score: | 5,449 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD on ASM1051E |
| Test #48,555 - 8/3/21 2:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,449 |
| User: | jchambers |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Compute Module 4 - Standard IO Board - Built in 16GB eMMC |
| Test #51,896 - 10/30/21 6:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,449 |
| User: | Plum |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using Sabrent EC-DFLT with Jmicron firmware update AND usb-storage.quirks=152d:1561:u |
| Test #52,359 - 11/10/21 11:36 am | |
|---|---|
| Score: | 5,449 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Verbatim Vi550 S3 SSD |
| Test #46,870 - 6/20/21 10:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,449 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Supersonic Rage Pro Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Patriot RagePro |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Patriot Supersonic Rage Pro 256GB |
| Test #56,042 - 1/28/22 3:08 am | |
|---|---|
| Score: | 5,447 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #59,044 - 4/21/22 2:30 am | |
|---|---|
| Score: | 5,447 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #74,482 - 11/17/23 3:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,447 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston model: SA400S37480G |
| Test #62,983 - 9/24/22 6:33 am | |
|---|---|
| Score: | 5,447 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #68,421 - 3/17/23 10:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,446 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X110 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SD5SB2-128G-1006E |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk X100 on Pi 4 B 2GB |