To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #49,208 - 8/19/21 9:03 am | |
|---|---|
| Score: | 5,456 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 535 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDSCKJW120H6 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Intel 535 ssd |
| Test #40,869 - 2/21/21 8:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,456 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #67,457 - 2/20/23 6:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,456 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme II SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDHP128G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk SSD generic enclosure pi 4 |
| Test #7,636 - 1/26/20 12:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,455 |
| User: | DaveTheDev |
| Brand: | Samsung SM841 mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSDSM841mSATA128GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Samsung 850 Evo mSata on Pi 4 ram 4 GB using Sabrent SATA to USB adapter |
| Test #48,071 - 7/20/21 2:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,455 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #42,935 - 3/28/21 9:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,455 |
| User: | Old6Fitty |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #57,270 - 2/23/22 11:54 am | |
|---|---|
| Score: | 5,455 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SP M.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #55,431 - 1/12/22 9:01 am | |
|---|---|
| Score: | 5,454 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #49,512 - 8/26/21 5:25 am | |
|---|---|
| Score: | 5,454 |
| User: | TRYM |
| Brand: | Toshiba THCSNK M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Toshiba THNSNK128GVN8M.22280128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | TOSHIBA M2SATA via ARGONONE v1.4 |
| Test #41,159 - 2/28/21 12:11 am | |
|---|---|
| Score: | 5,454 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 850 EVO |
| Test #41,931 - 3/13/21 5:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,454 |
| User: | Pat&Mat |
| Brand: | AData SD600Q |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | AData SD600Q |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | adata_without_UAS |
| Test #23,220 - 5/5/20 1:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,454 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | samsung 850 via USB adapter on pi 4 |
| Test #26,852 - 6/11/20 1:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,453 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #50,303 - 9/14/21 9:24 am | |
|---|---|
| Score: | 5,453 |
| User: | Hades |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8480G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston model: SA400M8480G on Pi4 8Gb using ArgonOne M.2 SATA (B+M Key) Pi 4 Case |
| Test #65,332 - 12/30/22 2:21 am | |
|---|---|
| Score: | 5,452 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Vaseky V800 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Vaseky V800/128G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Vaseky mSATA SSD on Pi 4 using Eluteng USB3.0 to mSATA enclosure |
| Test #99,637 - 12/10/24 6:13 am | |
|---|---|
| Score: | 5,452 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 545s Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Intel SSDSC2KF256H6L |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi4 USB SSD OEM |
| Test #94,592 - 9/14/24 5:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,452 |
| User: | benchash |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 2.5 SSD (120GB) on Pi 4 8GB using UGreen USB3.0 SATA to USB adapter |
| Test #26,301 - 6/2/20 9:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,452 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra II |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDH2128G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk Ultra Plus 128GB with Apricorn USB adapter |
| Test #14,275 - 3/30/20 8:24 am | |
|---|---|
| Score: | 5,452 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM871 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung MZYLN256HCHP-000 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #41,212 - 2/28/21 11:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,451 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | crucial bx500 240gb, noname enclosure, pi 400 |