To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #41,911 - 3/13/21 1:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,396 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apacer AS350 Panther Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Apacer AS350120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | asd |
| Test #14,300 - 3/30/20 12:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,396 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM851 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSDPM8512.57mm128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #64,123 - 11/11/22 6:15 am | |
|---|---|
| Score: | 5,396 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #6,002 - 12/31/19 4:27 am | |
|---|---|
| Score: | 5,396 |
| User: | Max |
| Brand: | Kingston HyperX 3K |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SH103S3120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston HyperX 3K on Pi4 using Startech SATA to USB adapter |
| Test #26,000 - 5/31/20 1:48 am | |
|---|---|
| Score: | 5,394 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #69,242 - 4/11/23 12:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,394 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT1000BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #7,727 - 1/28/20 6:25 am | |
|---|---|
| Score: | 5,392 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP M700 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | HP SSDM700120GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | HP SSD |
| Test #55,027 - 1/3/22 4:30 am | |
|---|---|
| Score: | 5,392 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD |
| Test #50,270 - 9/13/21 9:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,392 |
| User: | ferow2k |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Test #44,038 - 4/17/21 2:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,392 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SUV500MS120G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | JMicron+KingstonM2.5 |
| Test #40,297 - 2/11/21 9:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,392 |
| User: | Paulos |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 (USB) on a PI 4 in an Ubuntu 20.10 container |
| Test #11,214 - 3/2/20 12:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,392 |
| User: | parkata |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Goldenfir 512 gb en rbpi4 con dietpi |
| Test #7,635 - 1/26/20 12:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,391 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | PNY CS900240GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #95,356 - 9/29/24 9:56 am | |
|---|---|
| Score: | 5,391 |
| User: | test1 |
| Brand: | QEMU Virtual Hard Disk |
| Board: | QEMU KVM Virtual Machine |
| Device: | QEMU QEMUQEMUUSBTablet |
| Class: | Virtual |
| Test #61,140 - 7/14/22 1:43 am | |
|---|---|
| Score: | 5,391 |
| User: | maze |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #58,025 - 3/18/22 5:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,391 |
| User: | KlitLika |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Toshiba X10 USBDRV Series (500GB) on a Pi 400 |
| Test #54,036 - 12/15/21 9:31 am | |
|---|---|
| Score: | 5,389 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM830 mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung MZMPC032HBCD-000H1 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | m2 |
| Test #41,454 - 3/5/21 11:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,389 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 SSD on Pi 4 in Deltaco MAP-HL47U3 case (ASMedia 1051 chip) |
| Test #68,733 - 3/26/23 9:35 am | |
|---|---|
| Score: | 5,389 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kioxia EXCERIASATASSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX400 2TB on UGreen 3.1 to rpi via hub |
| Test #77,150 - 1/6/24 4:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,388 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS500G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | samsung pro plus on pi4 |