To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #64,479 - 11/25/22 5:11 am | |
|---|---|
| Score: | 5,388 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Goodram CX300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Goodram SSDPR-CX300-120 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd usb 3.0 |
| Test #16,124 - 4/9/20 6:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,388 |
| User: | Wadjo |
| Brand: | Smart mSATA SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Smart SG9MSM6D024GPM00 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | SMART MSATA 24.1GB using USB adapter |
| Test #13,244 - 3/21/20 4:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,388 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD840PRO |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #40,584 - 2/17/21 11:24 am | |
|---|---|
| Score: | 5,387 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Yucun R580 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Yucun SH00R120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | yucun 120GB on rpi4 |
| Test #56,522 - 2/7/22 10:53 am | |
|---|---|
| Score: | 5,387 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | RPI4 4GB & SSD Crucial BX500 120GB & USB cable Adadter |
| Test #55,076 - 1/4/22 11:53 am | |
|---|---|
| Score: | 5,386 |
| User: | arrowayPi |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Compute Module 4 EMMC 32Gb Wifi |
| Test #73,559 - 10/7/23 9:35 am | |
|---|---|
| Score: | 5,386 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.21TB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | ssd to usb3 |
| Test #6,717 - 1/10/20 10:22 am | |
|---|---|
| Score: | 5,385 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Z400s M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk Z400sM.22280128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | ssd drive 128MV on RPI4 |
| Test #50,035 - 9/8/21 6:39 am | |
|---|---|
| Score: | 5,385 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 535 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDSC2BW120H6 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel 120 |
| Test #127,541 - 10/6/25 3:00 am | |
|---|---|
| Score: | 5,384 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi4b, BX500 240GB, ANKEJE USB 3.0 adapter + quirks |
| Test #11,943 - 3/9/20 10:54 am | |
|---|---|
| Score: | 5,384 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #77,124 - 1/6/24 7:38 am | |
|---|---|
| Score: | 5,383 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia NVMe Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | ASMedia T2360NVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #9,584 - 2/19/20 2:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,383 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk SSD on Pi4 w/ StarTech sata2usb3 |
| Test #1,429 - 8/18/19 7:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,382 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #11,612 - 3/6/20 8:39 am | |
|---|---|
| Score: | 5,382 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A 400 SSD on Pi4 |
| Test #62,984 - 9/24/22 6:42 am | |
|---|---|
| Score: | 5,382 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kioxia EXCERIASATASSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kioxia Exceria SSD on USB3 |
| Test #63,023 - 9/25/22 12:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,381 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #77,488 - 1/14/24 4:02 am | |
|---|---|
| Score: | 5,381 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD |
| Test #7,187 - 1/19/20 5:15 am | |
|---|---|
| Score: | 5,381 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend SSD300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS128GSSD340K |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | transcend |
| Test #50,363 - 9/16/21 5:56 am | |
|---|---|
| Score: | 5,381 |
| User: | andynugent |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Raspberry Pi CM4 IO 32GB eMMC |