To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #10,320 - 2/24/20 4:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,892 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston 240G in Qnine m.2 enclosure |
| Test #51,567 - 10/23/21 11:59 am | |
|---|---|
| Score: | 4,892 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (8GTF4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung 8GTF4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #101,007 - 1/2/25 10:01 am | |
|---|---|
| Score: | 4,892 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung Evo 830 SSD on USB3 Adapter on Pi4 |
| Test #5,548 - 12/22/19 11:23 am | |
|---|---|
| Score: | 4,891 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | PNY CS900240GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pny uas disabled ewit |
| Test #43,181 - 4/1/21 8:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,891 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SD8SB8U512G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk Extreme 500 Portable SSD on Pi 4 |
| Test #45,922 - 5/22/21 11:26 am | |
|---|---|
| Score: | 4,890 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial CT240BX5 SSD on Pi 4 using JMicron USB to ATA/ATAPI Bridge |
| Test #73,968 - 10/25/23 3:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,890 |
| User: | Akyro |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | dietPi |
| Test #62,011 - 8/17/22 3:22 am | |
|---|---|
| Score: | 4,890 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (D9D16) |
| Board: | Radxa Zero |
| Device: | Foresee D9D16 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | PQY115 |
| Test #41,831 - 3/11/21 7:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,890 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vector Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ VECTOR150 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | new |
| Test #20,557 - 4/25/20 12:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,890 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 520 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDSC2CW120A3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #6,764 - 1/11/20 3:11 am | |
|---|---|
| Score: | 4,889 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU630 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | AData SU630 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #104,956 - 3/10/25 12:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,889 |
| User: | chart |
| Brand: | Samsung eMMC (CUTA4) |
| Board: | Radxa ROCK 5B+ |
| Device: | Samsung CUTA4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Radxa ROCK5 B plus using 64GB eMMC |
| Test #70,099 - 5/11/23 12:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,888 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Crucial CT500BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | bx500 on pi400 |
| Test #52,512 - 11/13/21 1:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,887 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SP M.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | M2 sd 128 GB |
| Test #14,991 - 4/6/20 12:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,887 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SUV500120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston UV500 on Pi 4 using Aliexpress cheap Sata to USB3 |
| Test #12,586 - 3/15/20 6:57 am | |
|---|---|
| Score: | 4,887 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData S596 Turbo |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData S596Turbo |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA o USB adapter |
| Test #71,414 - 7/9/23 4:45 am | |
|---|---|
| Score: | 4,885 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SM841 mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSDSM841mSATA128GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #67,222 - 2/14/23 10:05 am | |
|---|---|
| Score: | 4,885 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD980250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orico nvme ssd with samsung 980 OC |
| Test #4,671 - 12/4/19 12:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,885 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #5,634 - 12/24/19 6:41 am | |
|---|---|
| Score: | 4,884 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 520 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDSC2CW180A3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |