To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #45,052 - 5/8/21 8:13 am | |
|---|---|
| Score: | 4,250 |
| User: | k0nfuse |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #2,900 - 10/10/19 8:20 am | |
|---|---|
| Score: | 4,249 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel DC S4600 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDSC2KG240G7 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD Intel |
| Test #73,645 - 10/10/23 8:16 am | |
|---|---|
| Score: | 4,248 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Goldenfir 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Goldenfir SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | nono |
| Test #102,494 - 1/25/25 2:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,248 |
| User: | baggybawz |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | samsungbar |
| Test #69,023 - 4/4/23 4:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,247 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #98,282 - 11/17/24 3:08 am | |
|---|---|
| Score: | 4,247 |
| User: | h96max x3 |
| Brand: | HP eMMC (DA412) |
| Board: | H96 Max X3 @ 2208Mhz |
| Device: | HP DA412 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | emmc |
| Test #46,373 - 6/5/21 9:45 am | |
|---|---|
| Score: | 4,246 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDSA2BW160G3H |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel SSD 320 series SSD 160GB on Pi 4 using Aliexpress SATA to USB adaptor (no brand) |
| Test #66,944 - 2/6/23 11:31 am | |
|---|---|
| Score: | 4,246 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU650 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SU650 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #43,782 - 4/12/21 12:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,245 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD green 120GB SSD pibox |
| Test #132,654 - 4/1/26 4:33 am | |
|---|---|
| Score: | 4,243 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP eMMC (DF406) |
| Board: | 81A6 |
| Device: | HP DF406 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | non so quale sto usando |
| Test #63,383 - 10/12/22 7:55 am | |
|---|---|
| Score: | 4,243 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified Realtek RTL9210B-CG Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Realtek RTL9210B-CG |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #132,775 - 4/6/26 6:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,243 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Lexar LX256 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung |
| Test #64,093 - 11/10/22 6:30 am | |
|---|---|
| Score: | 4,242 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung USB 3.1 Flash Drive FIT Plus 256GB G |
| Test #12,361 - 3/13/20 4:27 am | |
|---|---|
| Score: | 4,241 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 545 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDSC2KW240H6 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSK SHE088 |
| Test #26,526 - 6/6/20 11:53 am | |
|---|---|
| Score: | 4,240 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Gigabyte 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Gigabyte GP-GSTFS31120GNTD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd gigabyte jmicron_usb3 |
| Test #9,898 - 2/21/20 12:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,240 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDP064G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #50,839 - 9/30/21 4:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,240 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport Ultra |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WD40NMZW-34GX6S1 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | Raspberry 4 + WD Elements USB 3.0 |
| Test #58,697 - 4/8/22 2:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,240 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #10,199 - 2/23/20 11:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,239 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #5,027 - 12/10/19 9:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,239 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 SSD on Pi 4 using Kinguin SATA to USB Adapter |