To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #10,683 - 2/27/20 9:47 am | |
|---|---|
| Score: | 4,239 |
| User: | Fred |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk 480G on Pi4 using JMicron USB Adapter |
| Test #106,469 - 4/16/25 9:33 am | |
|---|---|
| Score: | 4,238 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Test #64,834 - 12/8/22 3:39 am | |
|---|---|
| Score: | 4,237 |
| User: | ayodio |
| Brand: | Crucial RealSSD C300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial C300-CTFDDAC064MAG |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi4 with old SSD |
| Test #59,290 - 4/30/22 11:55 am | |
|---|---|
| Score: | 4,235 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec NE-256 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi_nvme2_ssd |
| Test #59,461 - 5/6/22 2:27 am | |
|---|---|
| Score: | 4,235 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Test #72,896 - 9/7/23 12:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,235 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 750 EVO |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | Samsung SSD750EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | aaa |
| Test #20,427 - 4/25/20 1:49 am | |
|---|---|
| Score: | 4,232 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk Extreme Pro 3.1 USB Stick on Raspi4 - 128GB |
| Test #6,603 - 1/9/20 6:01 am | |
|---|---|
| Score: | 4,231 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk SSD |
| Test #46,265 - 6/1/21 4:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,231 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #7,289 - 1/20/20 6:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,230 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | q |
| Test #5,689 - 12/25/19 3:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,229 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Test #66,829 - 2/3/23 6:04 am | |
|---|---|
| Score: | 4,229 |
| User: | tttonyyy |
| Brand: | Intel 7600p Pro SSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intel SSDPEKKF256G7L |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Intel Pro 600p NVMe in Orico enclosure |
| Test #45,169 - 5/10/21 12:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,229 |
| User: | gforment |
| Brand: | Kingston SSDNow V100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SV100S2128G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | kingston ssd 128gb |
| Test #5,292 - 12/17/19 2:21 am | |
|---|---|
| Score: | 4,228 |
| User: | hacker.harry |
| Brand: | Crucial MX100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT256MX100SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX1JMS567 SATA 6Gb/s bridge (Orico Transparent 2.5 SATA to USB 3.0 Enclosure - USING QUIRKS) |
| Test #2,322 - 9/17/19 6:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,228 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (AGND3) |
| Board: | ODROID C2 |
| Device: | Samsung AGND3 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | OdroidC2 16GB eMMC |
| Test #59,231 - 4/26/22 7:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,227 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk Plus 120Gb SSD on Pi 4 |
| Test #76,324 - 12/21/23 6:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,227 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | rpi 5 samsung bar usb 256gb |
| Test #44,427 - 4/26/21 7:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,225 |
| User: | BadabingNL |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | BX500 rpi4 lite |
| Test #10,410 - 2/25/20 9:20 am | |
|---|---|
| Score: | 4,225 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme Pro on Pi4 |
| Test #50,218 - 9/12/21 3:02 am | |
|---|---|
| Score: | 4,224 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |