To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #6,908 - 1/13/20 9:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,132 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk SDCZ880-128G-G46 Extreme PRO 128GB USB 3.1 Solid State Flash Drive on Pi 4 |
| Test #130,944 - 1/26/26 11:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,131 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SD-CARD |
| Test #62,153 - 8/23/22 12:48 am | |
|---|---|
| Score: | 4,127 |
| User: | jchambers |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | ODROID M1 |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | ODROID M1 official Hardkernel eMMC Review |
| Test #54,560 - 12/25/21 8:48 am | |
|---|---|
| Score: | 4,127 |
| User: | nhanke |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme PRO USB 3.2 on Pi 4 |
| Test #21,145 - 4/27/20 2:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,127 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Old Corsair 120GB SSD (CSSD-F120GB3-BK) |
| Test #13,100 - 3/20/20 9:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,126 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | QEMU Virtual Hard Disk |
| Board: | QEMU KVM Virtual Machine |
| Device: | QEMU QEMUUSBTablet |
| Class: | Virtual |
| Note: | no idea |
| Test #131,166 - 2/2/26 3:12 am | |
|---|---|
| Score: | 4,126 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #130,554 - 1/16/26 2:09 am | |
|---|---|
| Score: | 4,125 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Amazon SD on RPi 5 |
| Test #4,919 - 12/8/19 11:35 am | |
|---|---|
| Score: | 4,125 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | no info |
| Test #6,557 - 1/8/20 5:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,125 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #78,188 - 1/24/24 12:36 am | |
|---|---|
| Score: | 4,125 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | usb sick |
| Test #46,172 - 5/29/21 12:23 am | |
|---|---|
| Score: | 4,124 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | mstest |
| Test #68,173 - 3/11/23 12:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,123 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #65,482 - 1/3/23 12:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,123 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia NVMe Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | ASMedia T2360NVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingdian |
| Test #13,555 - 3/24/20 6:00 am | |
|---|---|
| Score: | 4,122 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Green |
| Test #91,339 - 7/20/24 10:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,122 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #40,328 - 2/12/21 3:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,121 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung Bar Plus USB 3.1 Unidad Flash (128GB) |
| Test #72,396 - 8/18/23 3:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,120 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Expansion (Adapter) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Seagate USB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Crucial m4 256GB SSD on Pi4 Seagate SATA to USB Adapter |
| Test #66,813 - 2/2/23 6:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,120 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A60G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #102,938 - 2/2/25 3:54 am | |
|---|---|
| Score: | 4,119 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Sandsik Xtreme Pro 64 GB |