To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #46,797 - 6/18/21 8:32 am | |
|---|---|
| Score: | 4,143 |
| User: | Terrormixer3000 |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk Plus 120GB Rpi4 using Sabrant USB 30.0 Adapter |
| Test #48,839 - 8/8/21 2:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,142 |
| User: | Ely |
| Brand: | Intenso PortableSSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Intenso SSD SATA3 126GB |
| Test #100,453 - 12/25/24 4:48 am | |
|---|---|
| Score: | 4,142 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #26,936 - 6/12/20 1:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,142 |
| User: | KM |
| Brand: | Seagate Barracuda FastSSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Seagate BarracudaFastSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Seagate BarraCuda FastSSD on Pi4 |
| Test #13,647 - 3/25/20 8:45 am | |
|---|---|
| Score: | 4,141 |
| User: | ionutzpaul61 |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD GREEN SATA SSD 240GB |
| Test #83,702 - 4/3/24 3:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,141 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kioxia EXCERIASATASSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #106,151 - 4/8/25 12:12 am | |
|---|---|
| Score: | 4,140 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FD4Q9) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FD4Q9 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | samsung Micro SD card |
| Test #123,242 - 6/4/25 1:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,139 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #132,225 - 3/9/26 12:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,138 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Raspberry PI 64GB SD CARD |
| Test #27,865 - 6/23/20 10:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,138 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Green 240 GB SSD on Pi 4 using Orico Adapter case |
| Test #65,578 - 1/5/23 10:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,136 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC WDS240G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Orange Pi on External USB with adapter on WD 240GB stick |
| Test #47,408 - 7/4/21 6:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,135 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | 877376c6b6afe6d628 |
| Test #46,840 - 6/20/21 8:04 am | |
|---|---|
| Score: | 4,135 |
| User: | pytr johannes |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Green SATA SDD 120GB on Pi 4 to USB3 |
| Test #124,572 - 7/10/25 4:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,134 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Vi550 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Verbatim Vi550S3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Verbatim |
| Test #8,761 - 2/16/20 3:57 am | |
|---|---|
| Score: | 4,134 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk ReadyCache Series |
| Board: | ASRock E350M1 |
| Device: | SanDisk SDSSDRC032G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #89,602 - 6/18/24 11:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,134 |
| User: | xeroxss |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Y300 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on core2 duo Lenovo Y300-9449 |
| Test #58,735 - 4/9/22 2:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,133 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Test #62,638 - 9/11/22 2:18 am | |
|---|---|
| Score: | 4,132 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Bx500 |
| Test #104,395 - 2/26/25 8:29 am | |
|---|---|
| Score: | 4,132 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #69,673 - 4/26/23 10:17 am | |
|---|---|
| Score: | 4,132 |
| User: | AML-S905X-CC |
| Brand: | Samsung eMMC (DUTB4) |
| Board: | Libre Computers Le Potato |
| Device: | Samsung DUTB4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | 128GB eMMC on Libre Computer Le Potato |