To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #91,781 - 7/27/24 9:59 am | |
|---|---|
| Score: | 4,009 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FD4Q9) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FD4Q9 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #10,168 - 2/23/20 1:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,009 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDA120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 120GB SSD on Pi4 |
| Test #65,917 - 1/12/23 2:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,007 |
| User: | JW |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk extreme pro on Pi4 |
| Test #17,208 - 4/12/20 10:35 am | |
|---|---|
| Score: | 4,007 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk SSD |
| Test #23,629 - 5/8/20 4:42 am | |
|---|---|
| Score: | 4,006 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | TCSUNBOW X3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | TCSUNBOW X360GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RPI4 SSD TCSunBow 60 Go |
| Test #40,853 - 2/21/21 4:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,006 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | TCSUNBOW X3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | TCSUNBOW X3120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SUNBOW X3 120GB using iitrust USB3.0 to SATA Adapter Cable |
| Test #10,718 - 2/27/20 3:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,006 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung CM871 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung MZ7LF192HCGS-000L1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #5,335 - 12/18/19 4:17 am | |
|---|---|
| Score: | 4,006 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #97,887 - 11/11/24 11:00 am | |
|---|---|
| Score: | 4,006 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FD4Q9) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FD4Q9 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | test |
| Test #50,786 - 9/28/21 9:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,005 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData S596 Turbo |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData S596Turbo |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA 64GB SSD |
| Test #128,707 - 11/12/25 12:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,004 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP eMMC (DF401) |
| Board: | Dell Wyse 3040 TC |
| Device: | HP DF401 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #76,021 - 12/17/23 12:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,004 |
| User: | cm4 |
| Brand: | Samsung eMMC (8GTF4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung 8GTF4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | cm4 |
| Test #61,519 - 7/30/22 5:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,004 |
| User: | Gentoonix |
| Brand: | Micron 1100 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Micron 1100MTFDDAV512TBN |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | DietPi, 1900 OC, Perf Gov, Micron, RasPi 4 8GB. |
| Test #12,480 - 3/14/20 10:00 am | |
|---|---|
| Score: | 4,003 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hikvision C100 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Hikvision HS-SSD-C100120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | HIKVISION SSD |
| Test #4,357 - 11/29/19 12:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,003 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #6,166 - 1/2/20 8:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,002 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial M500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT480M500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial M500 480GB on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #6,988 - 1/15/20 11:19 am | |
|---|---|
| Score: | 4,002 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Test #90,694 - 7/8/24 1:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,002 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FD4Q9) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FD4Q9 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | samsung |
| Test #101,668 - 1/11/25 5:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,001 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #80,116 - 2/24/24 9:50 am | |
|---|---|
| Score: | 4,001 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SKHynix HFM256GD3HX015N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Rpi3b+ usb ssd |