To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #133,450 - 5/7/26 10:48 am | |
|---|---|
| Score: | 52,684 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Red SN700 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDRedSN700250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #101,718 - 1/12/25 11:38 am | |
|---|---|
| Score: | 52,683 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MP33 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team TM8FP6512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Teamgroup MP33 Gen3 |
| Test #94,434 - 9/12/24 5:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 52,681 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS100T2B0C-00PXH0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | wd |
| Test #93,219 - 8/20/24 5:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 52,681 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP FX900 Pro Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | HP SSDFX900Pro4TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #75,084 - 11/27/23 7:08 am | |
|---|---|
| Score: | 52,680 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Dell Latitude 5490 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd i do not know description |
| Test #106,062 - 4/5/25 6:52 am | |
|---|---|
| Score: | 52,678 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | kingston n2 pcie3 |
| Test #127,735 - 10/11/25 2:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 52,672 |
| User: | Autonumous |
| Brand: | Fanxiang S500 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Fanxiang S500Pro512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Fanxiana S500 Pro on Pi 5 Using Pimoroni NVMe Base for Raspberry Pi 5 |
| Test #102,793 - 1/31/25 3:19 am | |
|---|---|
| Score: | 52,672 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apacer AS2280P4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Apacer AS2280P4U256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Apacer 256G on Pi 5 |
| Test #125,162 - 7/29/25 1:49 am | |
|---|---|
| Score: | 52,664 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #89,490 - 6/16/24 3:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 52,662 |
| User: | Rolffe |
| Brand: | SKHynix Gold P31 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix SHGP31-1000GM |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RPi5-SSD Over Pimoroni NVMe (X1) |
| Test #87,466 - 5/13/24 10:50 am | |
|---|---|
| Score: | 52,661 |
| User: | rs |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | sasung evo980 pro |
| Test #85,438 - 4/20/24 9:23 am | |
|---|---|
| Score: | 52,656 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970EVOPlus M.2 SSD on Pi 5 PCIe Gen 3 |
| Test #84,425 - 4/9/24 2:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 52,655 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung |
| Test #102,066 - 1/18/25 2:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 52,655 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green SN350 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDGreenSN350500GB2G0C |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | western digital green NVMe ssd SN350 on Pi5 |
| Test #93,928 - 9/3/24 2:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 52,654 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG SX8200 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SX8200PNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #94,925 - 9/20/24 2:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 52,648 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #87,494 - 5/13/24 8:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 52,647 |
| User: | NTNcomputer |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPNPZ-256G-1006 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pimoroni with WD530 |
| Test #86,686 - 5/4/24 12:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 52,647 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData Legend 800 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData LEGEND800 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | iozone -a -e -I -i 0 -i 1 -i 2 -s 80M -r 4k |
| Test #82,517 - 3/24/24 10:22 am | |
|---|---|
| Score: | 52,643 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC711NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #103,907 - 2/17/25 6:52 am | |
|---|---|
| Score: | 52,643 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kioxia KBG50ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Cytron Makerdisk |