To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #84,447 - 4/10/24 12:25 am | |
|---|---|
| Score: | 52,742 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 2450 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron 2450MTFDKBA512TFK |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Phizon 2450 512GB SSD |
| Test #82,557 - 3/24/24 4:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 52,742 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung NVMe 970EVO on Pi 5 using Geekworm X1001 HAT |
| Test #82,795 - 3/27/24 1:13 am | |
|---|---|
| Score: | 52,740 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix HFM256GD3HX015N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SK hynix Gold P31/PC711 NVMe Solid State Drive |
| Test #97,622 - 11/8/24 12:54 am | |
|---|---|
| Score: | 52,739 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPMPZ-256G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RaspberryPi 5 NVMe M.2 SSD (PCIe 2) |
| Test #85,952 - 4/25/24 10:27 am | |
|---|---|
| Score: | 52,737 |
| User: | cheezmonkey |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM620256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | LexarNM620 in Argon Neo5 enclosure on pi5 8gb |
| Test #105,551 - 3/22/25 3:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 52,737 |
| User: | hj |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Latitude 5420 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | latitude 5420 with samsung evo |
| Test #90,466 - 7/4/24 9:38 am | |
|---|---|
| Score: | 52,736 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD |
| Test #87,530 - 5/14/24 3:03 am | |
|---|---|
| Score: | 52,729 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #101,589 - 1/11/25 12:52 am | |
|---|---|
| Score: | 52,709 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberry Pi SSD 512GB NVMe using a Raspberry Pi NVMe HAT |
| Test #85,635 - 4/22/24 3:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 52,705 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Gigabyte M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Gigabyte GP-GSM2NE3256GNTD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #92,118 - 8/1/24 7:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 52,701 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P1 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P1SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P1 500GB |
| Test #82,295 - 3/22/24 4:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 52,699 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN570500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD_AFTER |
| Test #102,692 - 1/29/25 11:06 am | |
|---|---|
| Score: | 52,692 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #131,896 - 2/26/26 12:15 am | |
|---|---|
| Score: | 52,691 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | WDC PCSN520NVMeWDC256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #84,718 - 4/12/24 3:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 52,689 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #88,910 - 6/8/24 9:37 am | |
|---|---|
| Score: | 52,688 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #123,239 - 6/4/25 11:32 am | |
|---|---|
| Score: | 52,688 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | NucBox K6 |
| Device: | Samsung MZVLQ256HAJD-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #89,505 - 6/17/24 4:51 am | |
|---|---|
| Score: | 52,686 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5 nvme 2600 CPU |
| Test #88,544 - 6/4/24 6:52 am | |
|---|---|
| Score: | 52,684 |
| User: | SK Hynix |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix HFM128GD3GX013N-SK |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD |
| Test #83,854 - 4/5/24 2:18 am | |
|---|---|
| Score: | 52,684 |
| User: | RG5 |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 870 EvoPlus 1TB NVMe RPi5 PimoroniBase |