To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #46,132 - 5/27/21 7:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,557 |
| User: | C42 |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme PRO USB 3.1 Solid State Flash-Laufwerk 128GB on Pi 4 |
| Test #5,870 - 12/29/19 4:34 am | |
|---|---|
| Score: | 3,555 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Voyager GTX Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Corsair VoyagerGTX |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | w |
| Test #41,410 - 3/4/21 11:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,553 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS100T2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Green 1 TB Startech to USB 3.1 R Pi 4 |
| Test #45,850 - 5/20/21 9:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,552 |
| User: | intenso |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme Pro USB SSD 128 GB |
| Test #54,646 - 12/26/21 10:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,552 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | DeskpiKingston120GB |
| Test #57,503 - 3/1/22 4:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,552 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend JetFlash |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Transcend JetFlashTranscend256GB |
| Class: | USB Flash |
| Note: | TS256GJF930C |
| Test #73,489 - 10/3/23 7:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,552 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 Pi4 JMS578 SATA USB cable |
| Test #50,470 - 9/19/21 3:59 am | |
|---|---|
| Score: | 3,551 |
| User: | fixl |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDP128G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk SSD 128 |
| Test #81,808 - 3/18/24 6:55 am | |
|---|---|
| Score: | 3,551 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDSA2M080G2GC |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel SSD on Pi 4 |
| Test #2,716 - 10/1/19 8:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,551 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme II SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDHP256G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk SSD |
| Test #95,490 - 10/1/24 1:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,550 |
| User: | techworks |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Sandisk Extreme SD |
| Test #99,894 - 12/15/24 1:35 am | |
|---|---|
| Score: | 3,550 |
| User: | Bommel-USB |
| Brand: | Kingchuxing K525 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingchuxing 256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RPI5-8GB-2-M2-USB |
| Test #132,512 - 3/21/26 10:31 am | |
|---|---|
| Score: | 3,550 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | cm4 on computeblade internal flash |
| Test #52,060 - 11/3/21 10:43 am | |
|---|---|
| Score: | 3,548 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | testing |
| Test #40,373 - 2/13/21 8:57 am | |
|---|---|
| Score: | 3,548 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung CM871 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung MZNLF128HCHP-00004 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung SM951 128GB Pi4 Jmicron adapter |
| Test #2,810 - 10/6/19 6:07 am | |
|---|---|
| Score: | 3,548 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #73,060 - 9/15/23 1:01 am | |
|---|---|
| Score: | 3,547 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Samsung SSD860PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #55,357 - 1/10/22 2:50 am | |
|---|---|
| Score: | 3,546 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP eMMC (DF401) |
| Board: | Rockchip RK3318 Box |
| Device: | HP DF401 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | 11 |
| Test #128,067 - 10/22/25 7:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,546 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN850X Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | WDC BLACKSN850X1000GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western Digital Black SN850X Series |
| Test #103,372 - 2/8/25 9:50 am | |
|---|---|
| Score: | 3,544 |
| User: | Andy-45 |
| Brand: | Micron 1100 Series |
| Board: | Gigabyte Brix GB-BACE-3150 |
| Device: | Micron 1100MTFDDAK256TBN |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ASM1153 USB SSD |