To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #4,238 - 11/26/19 11:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,566 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi4 test |
| Test #124,738 - 7/13/25 7:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,565 |
| User: | garazh |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SR128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | rpi5 15gb test 6 sd cqe=2 |
| Test #93,276 - 8/22/24 7:11 am | |
|---|---|
| Score: | 3,565 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SDSSDH31T00 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | rpi5 usb sandisk |
| Test #26,947 - 6/12/20 7:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,564 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Samsung SSD840Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 EVO on Pi 3B+ using StartTech SATA to USB adapter |
| Test #13,218 - 3/21/20 1:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,563 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Test #5,679 - 12/25/19 12:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,563 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS120G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | RZ |
| Test #130,644 - 1/18/26 1:10 am | |
|---|---|
| Score: | 3,562 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (AJNB4) |
| Board: | ODROID C2 |
| Device: | Samsung AJNB4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | ODROID-C2 - Samsung/SanDisk/LG - Model: AJNB4R - Size: 14.4G |
| Test #104,667 - 3/4/25 3:34 am | |
|---|---|
| Score: | 3,562 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YD4QD) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung YD4QD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung A2 C10 V30 U3 |
| Test #63,178 - 10/3/22 9:07 am | |
|---|---|
| Score: | 3,561 |
| User: | rookie701010 |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Lenovo ThinkPad T500 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk model: SSD PLUS 240GB on ugreen 174c:225c and ASM1042 |
| Test #53,294 - 11/30/21 12:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,561 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung USB 256gb |
| Test #46,926 - 6/22/21 2:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,561 |
| User: | C42 |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Raspberry Pi 4, SanDisk Extreme PRO |
| Test #74,874 - 11/22/23 6:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,561 |
| User: | zimbu |
| Brand: | Team SD (TF128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team TF128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | TeamGroup High Endurance 128GB on RPi 5 |
| Test #129,189 - 12/2/25 1:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,560 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (FE2Y7) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FE2Y7 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Test run 1 |
| Test #8,409 - 2/10/20 9:37 am | |
|---|---|
| Score: | 3,559 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (8GTF4) |
| Board: | Orange Pi 3 |
| Device: | Samsung 8GTF4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Built-in MMC on Orangepi 3 |
| Test #21,429 - 4/28/20 5:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,559 |
| User: | revpaulbeard |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | samsung64GStick |
| Test #59,055 - 4/21/22 5:55 am | |
|---|---|
| Score: | 3,559 |
| User: | nibz78 |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Gen USB on Pi4 |
| Test #358 - 5/29/19 3:24 am | |
|---|---|
| Score: | 3,558 |
| User: | ckios |
| Brand: | Seagate Barracuda Compute SSD |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Seagate BarraCudaSSDZA250CM10002 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Seagate BarraCuda |
| Test #62,690 - 9/13/22 6:48 am | |
|---|---|
| Score: | 3,557 |
| User: | webgate |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Test #78,475 - 1/27/24 3:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,557 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Test #123,700 - 6/20/25 2:34 am | |
|---|---|
| Score: | 3,557 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 500 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |