To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #63,576 - 10/19/22 4:49 am | |
|---|---|
| Score: | 3,467 |
| User: | zyun |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung Fit Plus 128GB on Pi 4 |
| Test #64,828 - 12/7/22 8:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,467 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Banana Pi M5 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #4,180 - 11/25/19 8:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,464 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU650 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SU650 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #27,323 - 6/18/20 2:58 am | |
|---|---|
| Score: | 3,463 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | test |
| Test #5,079 - 12/11/19 9:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,462 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec T Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | KingSpec T-64 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #6,480 - 1/7/20 1:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,462 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk 250gb SSD in USB3 enclosure |
| Test #23,810 - 5/9/20 9:33 am | |
|---|---|
| Score: | 3,461 |
| User: | ian |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #98,284 - 11/17/24 3:50 am | |
|---|---|
| Score: | 3,461 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YD4QD) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung YD4QD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | rpi2 |
| Test #83,962 - 4/5/24 8:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,460 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang F379 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Fanxiang F379Pro |
| Class: | USB Flash |
| Test #9,319 - 2/18/20 10:51 am | |
|---|---|
| Score: | 3,460 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #103,948 - 2/18/25 12:10 am | |
|---|---|
| Score: | 3,457 |
| User: | abecik |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FF8S9) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FF8S9 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | abecik |
| Test #13,940 - 3/27/20 7:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,457 |
| User: | ionutzpaul61 |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD GREEN SATA SSD 240GB |
| Test #63,892 - 11/1/22 8:44 am | |
|---|---|
| Score: | 3,455 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (8GTF4) |
| Board: | Orange Pi PC Plus |
| Device: | Samsung 8GTF4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Orange Pi PC Plus with 8GB eMMC |
| Test #45,699 - 5/17/21 7:34 am | |
|---|---|
| Score: | 3,454 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | kingstone a400 480gb sata usb3 |
| Test #80,261 - 2/27/24 2:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,452 |
| User: | MD |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | rpi 5 8gb samsung bar plus 256 gb usb 3.1 |
| Test #51,451 - 10/19/21 6:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,451 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix eMMC (HAG4a) |
| Board: | Chromebook 11 (Relm) |
| Device: | SKHynix HAG4a |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #76,861 - 1/1/24 5:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,451 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Kingston Canvas Go! microSD 64GB on Pi 5 |
| Test #86,396 - 5/1/24 1:51 am | |
|---|---|
| Score: | 3,449 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | Banana Pi M5 |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #8,752 - 2/16/20 3:39 am | |
|---|---|
| Score: | 3,449 |
| User: | TTN_Berlin |
| Brand: | Western Digital My Passport SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC MyPassport261B |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #65,602 - 1/6/23 3:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,446 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (8GTF4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung 8GTF4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | RPi CM4 integrated eMMC |