To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #50,444 - 9/18/21 10:17 am | |
|---|---|
| Score: | 3,446 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #85,273 - 4/19/24 2:35 am | |
|---|---|
| Score: | 3,445 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba A100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Toshiba A100 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #5,404 - 12/19/19 3:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,445 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 830 using Ewent |
| Test #63,241 - 10/6/22 4:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,444 |
| User: | jchambers |
| Brand: | Crucial MX200 Series |
| Board: | Libre Computers Le Potato |
| Device: | Crucial CT250MX200SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Libre Le Potato SSD Guide test |
| Test #13,776 - 3/26/20 1:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,444 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend SSD300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Transcend TS32GSSD370S |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Transcend 32GB MLC SATA III 6Gb/s 2.5 Solid State Drive 370 on Pi 3B+ using ORICO USB3.0 to SATA III 2.5 External Hard Drive Enclosure |
| Test #77,030 - 1/5/24 10:10 am | |
|---|---|
| Score: | 3,442 |
| User: | al3x_10m |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FE4S9) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FE4S9 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | samsung pro plus blue microsd 256gb |
| Test #59,377 - 5/3/22 5:14 am | |
|---|---|
| Score: | 3,439 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingDian N400 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | KingDian NGFF2280120GBSSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | con modifica kernel |
| Test #96,511 - 10/20/24 6:46 am | |
|---|---|
| Score: | 3,438 |
| User: | pdieguez |
| Brand: | Seagate BarraCuda Compute HDD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Seagate ST3000DM001-1CH166 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | Seagate ST3000 3Tb on Orange Pi5 with nvme to 4 sata adapter |
| Test #11,266 - 3/3/20 3:17 am | |
|---|---|
| Score: | 3,438 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #81,242 - 3/8/24 10:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,437 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NS100 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNS100128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #85,167 - 4/18/24 3:35 am | |
|---|---|
| Score: | 3,436 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 2400 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron 2400MTFDKBK1T0QFM |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Micron 2400 NVMe SSD on PCIe Gen4 |
| Test #85,319 - 4/19/24 9:16 am | |
|---|---|
| Score: | 3,434 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YD4QD) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung YD4QD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | samsung128 |
| Test #70,589 - 5/31/23 7:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,433 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | Libre Computers Le Potato |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #5,110 - 12/12/19 9:46 am | |
|---|---|
| Score: | 3,432 |
| User: | GC |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk Extreme pro 128Gb on Pi 4 4Gb |
| Test #6,068 - 1/1/20 2:04 am | |
|---|---|
| Score: | 3,432 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD Pi4 |
| Test #48,215 - 7/24/21 1:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,431 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (SLD64) |
| Board: | Radxa ROCK Pi X |
| Device: | Foresee SLD64 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #51,861 - 10/30/21 8:46 am | |
|---|---|
| Score: | 3,431 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | x |
| Test #104,511 - 2/28/25 10:48 am | |
|---|---|
| Score: | 3,429 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Test #131,211 - 2/3/26 8:51 am | |
|---|---|
| Score: | 3,427 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37120 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #80,262 - 2/27/24 2:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,426 |
| User: | ipchains1 |
| Brand: | Samsung eMMC (8GTF4) |
| Board: | Orange Pi 3 |
| Device: | Samsung 8GTF4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Onboard 8gb flash orange pi 3 |