To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #48,242 - 7/24/21 3:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,346 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT480BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sabrent |
| Test #126,087 - 8/26/25 9:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,346 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team SD (Stora) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team Stora |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | samsung 1tb nvme ssd on geekpi quad nvme hatdrive for pi5 |
| Test #21,680 - 4/29/20 4:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,346 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC MyPassport261B |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Western Digital WD My Passport Go 1TB on Pi 4 using USB 3 |
| Test #25,539 - 5/26/20 12:49 am | |
|---|---|
| Score: | 3,346 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Burst Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Patriot Burst |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #98,810 - 11/25/24 8:17 am | |
|---|---|
| Score: | 3,344 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YE4SD) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung YE4SD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #80,335 - 2/29/24 5:08 am | |
|---|---|
| Score: | 3,344 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD860PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 1 |
| Test #67,198 - 2/13/23 6:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,343 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS1000GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sandisk ssd on pi4 ugreen sata converter |
| Test #63,897 - 11/1/22 12:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,342 |
| User: | Marc |
| Brand: | Western Digital My Passport HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC MyPassport25E3 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | HDD |
| Test #72,703 - 8/31/23 8:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,342 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team L5 3D Lite Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Team T2535T480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | TeamGroup L5 Lite SSD on Pi 4 using Neon SATA to USB adapter(JM578) |
| Test #24,973 - 5/20/20 6:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,342 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC MyPassport261B |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #41,176 - 2/28/21 7:42 am | |
|---|---|
| Score: | 3,342 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | mnode1 |
| Test #45,736 - 5/18/21 1:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,340 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | balls |
| Test #53,330 - 12/1/21 12:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,340 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #82,867 - 3/27/24 12:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,340 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas React (SDCIT) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SDCIT |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #56,303 - 2/3/22 9:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,339 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Intel SSD on Pi4 with US3.0 to SATA adapter |
| Test #5,984 - 12/30/19 2:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,338 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A60G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #7,786 - 1/29/20 8:41 am | |
|---|---|
| Score: | 3,337 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk SSD PLUS 120GB using UGREEN SATA to USB 3.0 case on RPi 4 (4GB) |
| Test #76,718 - 12/30/23 6:50 am | |
|---|---|
| Score: | 3,335 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YD4QD) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung YD4QD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #66,022 - 1/14/23 4:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,334 |
| User: | KD |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung Fit Plus USB 3.1 boot drive on Ras Pi 4 2mb Bullseye OS |
| Test #99,313 - 12/4/24 4:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,334 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Oracle VirtualBox Virtual Hard Disk |
| Board: | Oracle VirtualBox |
| Device: | VirtualBox VBOXHARDDISK |
| Class: | Virtual |
| Note: | teste vm |