To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #74,799 - 11/21/23 5:36 am | |
|---|---|
| Score: | 3,333 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Intenso SSD over USB |
| Test #102,470 - 1/25/25 11:28 am | |
|---|---|
| Score: | 3,333 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD990PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #133,071 - 4/21/26 8:40 am | |
|---|---|
| Score: | 3,333 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas React (SDCIT) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Lite 1.0 |
| Device: | Kingston SDCIT |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #70,568 - 5/30/23 9:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,332 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | Libre Computers Le Potato |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | libre computer lepotato with eMMc |
| Test #61,171 - 7/14/22 11:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,332 |
| User: | syohirobo |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #45,737 - 5/18/21 1:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,331 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | NorelsysNS106X |
| Class: | USB Flash |
| Test #79,810 - 2/17/24 10:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,331 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YD4QD) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung YD4QD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung Pro Ultimate 128GB microSDXC on stock Pi 5 |
| Test #21,912 - 4/30/20 2:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,330 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme Pro |
| Test #27,663 - 6/22/20 9:53 am | |
|---|---|
| Score: | 3,329 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Test #80,909 - 3/4/24 3:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,328 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power SD (SPCC) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP SPCC |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Silicon Power 1TB Micro SDXC |
| Test #76,713 - 12/30/23 5:34 am | |
|---|---|
| Score: | 3,328 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YD4QD) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung YD4QD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung PRO Ultimate 128 GB UHS-I C10 A2 V30 |
| Test #8,256 - 2/7/20 1:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,328 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X110 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SD6SB1M128G1022I |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #94,303 - 9/10/24 12:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,327 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #127,740 - 10/11/25 4:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,327 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NT Series |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 W 1.0 |
| Device: | KingSpec NT-512 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #67,236 - 2/15/23 12:39 am | |
|---|---|
| Score: | 3,326 |
| User: | wester.minsk |
| Brand: | HP eMMC (DF401) |
| Board: | Rockchip RK3318 Box |
| Device: | HP DF401 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | RK3318 TVBOX EMMC |
| Test #102,269 - 1/22/25 3:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,325 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #25,536 - 5/25/20 11:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,325 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Test #55,286 - 1/8/22 9:27 am | |
|---|---|
| Score: | 3,323 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP eMMC (DF401) |
| Board: | Rockchip RK3318 Box |
| Device: | HP DF401 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | 11 |
| Test #96,189 - 10/14/24 7:36 am | |
|---|---|
| Score: | 3,322 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #59,610 - 5/11/22 4:35 am | |
|---|---|
| Score: | 3,322 |
| User: | RPI_STB |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung Fit 64GB on RPI4B at 1.800Mhz |