To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #68,081 - 3/9/23 12:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,155 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 670p M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Intel SSDPEKNU010TZ |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Intel 670p nvme Qwiizlab Rugged NVMe Portable Enclosure |
| Test #68,265 - 3/13/23 3:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,155 |
| User: | arrnav |
| Brand: | Western Digital Green SN350 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC WDS240G2G0C-00AJM0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western Digital Green SN350 NVMe 240GB on Pi 4B+ using generic M.2 to USB 2/3.0 Adapter |
| Test #67,874 - 3/4/23 3:50 am | |
|---|---|
| Score: | 3,154 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 W 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #5,122 - 12/12/19 12:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,154 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 111 |
| Test #48,537 - 8/3/21 6:40 am | |
|---|---|
| Score: | 3,151 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU630 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | AData SU630 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | none |
| Test #10,287 - 2/24/20 11:34 am | |
|---|---|
| Score: | 3,150 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung FIT Plus 256 GB on Pi 4 |
| Test #41,332 - 3/3/21 1:24 am | |
|---|---|
| Score: | 3,150 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport SSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | WDC MyPassport261B |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #74,386 - 11/17/23 10:17 am | |
|---|---|
| Score: | 3,149 |
| User: | niko |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPMUW-128G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD SN520 128gb external phixero enclouse usb2.0 cable |
| Test #56,744 - 2/12/22 7:02 am | |
|---|---|
| Score: | 3,149 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SUV400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 ssd using ADATA SATA to USB adapter on USB3 |
| Test #78,941 - 2/4/24 10:09 am | |
|---|---|
| Score: | 3,148 |
| User: | paul |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | pi4b evo860 |
| Test #77,009 - 1/5/24 7:10 am | |
|---|---|
| Score: | 3,144 |
| User: | km |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YD4QD) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung YD4QD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung Pro Ultimate 128GB SD on Raspberry Pi 5 |
| Test #51,005 - 10/5/21 11:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,144 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | ZTC Bulwark mSATA SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | ZTC MS001-128G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | M.2 SSD |
| Test #64,507 - 11/26/22 10:08 am | |
|---|---|
| Score: | 3,143 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia SATA to USB Adapter |
| Board: | Libre Computers Le Potato |
| Device: | ASMedia USB3.0DestopH |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #64,472 - 11/24/22 1:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,142 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX100 Series |
| Board: | Libre Computers Le Potato |
| Device: | Crucial CT256MX100SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD hardrive |
| Test #68,747 - 3/26/23 9:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,139 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Libre Computers Le Potato |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston USB Adapter |
| Test #28,378 - 7/1/20 3:06 am | |
|---|---|
| Score: | 3,137 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | USB Speedboost 64GB |
| Test #85,616 - 4/22/24 12:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,136 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba 3.5" DT Series |
| Board: | HP Compaq Elite 8300 SFF |
| Device: | Toshiba DT01ACA050 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | 500G Hard disk |
| Test #44,422 - 4/26/21 4:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,136 |
| User: | Stalk |
| Brand: | AData UV150 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData USBFlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Pendrive ADATA UE700Pro 128GB |
| Test #100,997 - 1/2/25 6:32 am | |
|---|---|
| Score: | 3,136 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YE4SD) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung YE4SD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung SDXC PRO ULTIMATE 256GB on Raspberry PI 5 |
| Test #92,982 - 8/16/24 7:37 am | |
|---|---|
| Score: | 3,136 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SD128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |