To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #8,082 - 2/4/20 11:09 am | |
|---|---|
| Score: | 3,167 |
| User: | tobi |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sandisk ssd on pi 4 |
| Test #23,433 - 5/6/20 8:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,167 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #79,120 - 2/7/24 11:15 am | |
|---|---|
| Score: | 3,166 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YD4QD) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung YD4QD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #79,518 - 2/14/24 12:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,166 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | a |
| Test #5,405 - 12/19/19 3:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,166 |
| User: | dnesdan |
| Brand: | Apple SM Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Apple SSDSM128E |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Apple Mac Mini SSD 120GB using i-Tec USB 3.0 adapter |
| Test #79,115 - 2/7/24 9:08 am | |
|---|---|
| Score: | 3,165 |
| User: | SABRENT USB 3.0 to SSD |
| Brand: | OWC Mercury Electra 6G |
| Board: | Libre Computers Le Potato |
| Device: | OWC MercuryElectra6GSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OWC SSD on Le Potato AML-S905X-CC using |
| Test #22,075 - 5/1/20 5:42 am | |
|---|---|
| Score: | 3,165 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial CT250MX500SSD1 over USB 2.0 - SATA Adapter on 3.0 Port |
| Test #81,429 - 3/11/24 5:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,165 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YF8SD) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung YF8SD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | test |
| Test #100,496 - 12/26/24 3:28 am | |
|---|---|
| Score: | 3,165 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | MicroSD card on Pi4 |
| Test #49,531 - 8/26/21 2:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,164 |
| User: | gerfrr |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk SSD PLUS 480GB on Pi 4 using Renkforce (gerfrr) |
| Test #20,712 - 4/26/20 3:19 am | |
|---|---|
| Score: | 3,163 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #4,007 - 11/19/19 11:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,163 |
| User: | CMB |
| Brand: | Kingston SSDNow V400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SUV400S3712 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD Kingston SUV400S37 120GB |
| Test #84,392 - 4/9/24 9:59 am | |
|---|---|
| Score: | 3,163 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pny elite usb 3.0 |
| Test #66,916 - 2/5/23 9:58 am | |
|---|---|
| Score: | 3,163 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | KingSpec Z3-64 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | kingspec nvme |
| Test #44,591 - 4/29/21 9:02 am | |
|---|---|
| Score: | 3,161 |
| User: | Russell |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk SSD Plus 240Gb on a Pi 4B using StarTech USB3.0 to SATA powered adapter |
| Test #61,675 - 8/4/22 1:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,160 |
| User: | GreenBanditMZrider |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDSA2M080G2GC |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Black Pi Intel SSD via USB |
| Test #13,158 - 3/21/20 7:21 am | |
|---|---|
| Score: | 3,158 |
| User: | mbreezy |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung Evo 850 256GB SSD on Pi 3 using SATA to USB adapter |
| Test #145 - 4/15/19 7:39 am | |
|---|---|
| Score: | 3,157 |
| User: | zwippet |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 |
| Test #363 - 5/29/19 10:26 am | |
|---|---|
| Score: | 3,156 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso SATAIII |
| Test #68,081 - 3/9/23 12:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,155 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 670p M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Intel SSDPEKNU010TZ |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Intel 670p nvme Qwiizlab Rugged NVMe Portable Enclosure |