To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #75,662 - 12/9/23 10:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,051 |
| User: | texasnek |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YF8SD) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung YF8SD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SAMSUNG PRO Ultimate 512GB MB-MY512SA on Pi 5 purchased 2023-12-08 |
| Test #76,678 - 12/29/23 9:37 am | |
|---|---|
| Score: | 3,050 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | WDC BlueSN570500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme on usb |
| Test #88,031 - 5/28/24 11:16 am | |
|---|---|
| Score: | 3,049 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #82,679 - 3/26/24 1:58 am | |
|---|---|
| Score: | 3,049 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU800 |
| Board: | Libre Computers Le Potato |
| Device: | AData SU800 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | AData SSD on SATA to USB adapter |
| Test #14,200 - 3/29/20 11:24 am | |
|---|---|
| Score: | 3,049 |
| User: | Roger |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | T5 Samsung |
| Test #82,669 - 3/26/24 12:30 am | |
|---|---|
| Score: | 3,048 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | Orange Pi 3 LTS |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD 50GB |
| Test #56,123 - 1/30/22 1:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,047 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingchuxing mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingchuxing 256GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | PiBenchmarks |
| Test #52,978 - 11/23/21 4:47 am | |
|---|---|
| Score: | 3,047 |
| User: | Mateo |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Kingston SSDNOW on Pi 4 using VIA Labs, Inc. VL711 SATA 6Gb/s bridge |
| Test #49,235 - 8/20/21 7:28 am | |
|---|---|
| Score: | 3,047 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT480BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD Pi4 |
| Test #132,245 - 3/10/26 7:39 am | |
|---|---|
| Score: | 3,046 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Raspberry Pi 64GB SDCARD |
| Test #67,119 - 2/11/23 3:46 am | |
|---|---|
| Score: | 3,046 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (D9D16) |
| Board: | StarFive VisionFive 2 |
| Device: | Foresee D9D16 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | EMMC on a VisionFive 2 |
| Test #78,740 - 2/1/24 5:14 am | |
|---|---|
| Score: | 3,046 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel Pro 5400s Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Intel SSDSCKKF512G8SATA512GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #91,185 - 7/18/24 5:42 am | |
|---|---|
| Score: | 3,046 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YD4QD) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung YD4QD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung 128 Pro Ultimate on Pi 5 |
| Test #67,721 - 2/28/23 6:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,045 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | ASUS X550CC |
| Device: | |
| Class: | USB Flash |
| Note: | [1 |
| Test #355 - 5/28/19 9:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,045 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 |
| Test #65,416 - 1/1/23 4:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,044 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Libre Computers Le Potato |
| Device: | Kingston SA400S37240 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | kingston a400 on le potato |
| Test #11,459 - 3/5/20 1:58 am | |
|---|---|
| Score: | 3,044 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS250G2B0B |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD M.2Sata Blue 250GB |
| Test #13,920 - 3/27/20 2:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,043 |
| User: | JaseZA |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 Pi 4 Orico Sata to USB3 |
| Test #94,431 - 9/12/24 4:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,043 |
| User: | Plum |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SD128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | afterzram |
| Test #96,785 - 10/25/24 6:49 am | |
|---|---|
| Score: | 3,043 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YF8SD) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung YF8SD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung 512 GB PRO Ultimate |