To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #81,529 - 3/13/24 6:04 am | |
|---|---|
| Score: | 3,042 |
| User: | DJDigitalMan |
| Brand: | AData SP550N M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SP550NS38 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | A-Data model: SP550NS38-via-ASM1051E SATA 6Gb/s bridge |
| Test #75,361 - 12/3/23 5:16 am | |
|---|---|
| Score: | 3,042 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba THCSNJ M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Toshiba THNSNJ128GDNU |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | 128GB SSD on RPi3 via NVMe to USB-C adapter |
| Test #61,271 - 7/19/22 3:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,041 |
| User: | winlin |
| Brand: | OCZ Onyx Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | OCZ ONYX |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OCZ SSD |
| Test #69,093 - 4/6/23 7:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,039 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Firefly ROC-RK3328-CC |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Inland SSD on Libre Renegade running Arbian CLI |
| Test #8,402 - 2/10/20 8:18 am | |
|---|---|
| Score: | 3,039 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #54,228 - 12/18/21 6:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,038 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston DataTraveler DTR30 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston DataTraveler3.0 |
| Class: | USB Flash |
| Note: | rpi4 lite ssd |
| Test #24,720 - 5/17/20 4:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,038 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #70,731 - 6/5/23 9:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,037 |
| User: | dumij58 |
| Brand: | Hitachi TravelStar 5400RPM |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Hitachi HTS545050A7E680 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | HGST 500GB Hard Drive on OrangePi 5 using Unbranded SATA to USB adapter |
| Test #78,867 - 2/3/24 3:22 am | |
|---|---|
| Score: | 3,036 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU900 |
| Board: | Orange Pi 3 LTS |
| Device: | AData SU900 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA SU900 SSD on Orange Pi 3 LTS |
| Test #100,826 - 12/30/24 9:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,036 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC PCSN740SDDPTQD-512G-1002 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #58,026 - 3/18/22 5:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,036 |
| User: | rebootsdamachina |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | New Era Kioxia 128 |
| Test #77,909 - 1/21/24 3:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,036 |
| User: | JMo |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YE4SD) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung YE4SD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Pi5 with Samsung Pro SD Card |
| Test #19,908 - 4/22/20 8:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,035 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 750 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD750EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 850 evo |
| Test #56,659 - 2/10/22 9:19 am | |
|---|---|
| Score: | 3,035 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | New SSD on a IOTStack PI |
| Test #103,569 - 2/12/25 1:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,035 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3.5" HDD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WD30EZAZ-00SF3B0 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Test #88,834 - 6/7/24 4:43 am | |
|---|---|
| Score: | 3,034 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S101 |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Fanxiang S101256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi400 256GB fanxiang ssd on USB3 port |
| Test #50,257 - 9/13/21 12:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,034 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP eMMC (DF401) |
| Board: | Rockchip RK3318 Box |
| Device: | HP DF401 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #43,498 - 4/7/21 6:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,034 |
| User: | Pat&Mat |
| Brand: | Transcend SSD300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Transcend TS32GSSD370S |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Transcend 32GB on Pi4 |
| Test #60,690 - 6/25/22 9:59 am | |
|---|---|
| Score: | 3,033 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 11 |
| Test #125,229 - 7/31/25 2:32 am | |
|---|---|
| Score: | 3,032 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston XS1000 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 500 1.0 |
| Device: | Kingston XS1000 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | kingston 1 tb on rpi500 |