To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #17,328 - 4/12/20 4:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,987 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung FIT Plus USB 3.1 on Pi 4 |
| Test #12,671 - 3/16/20 2:55 am | |
|---|---|
| Score: | 2,987 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Geekworm X872 Pi NVMe Expansion Board |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Geekworm NVMESSDExternal |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #73,471 - 10/3/23 3:00 am | |
|---|---|
| Score: | 2,987 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung EVO256GB USB2 NVRAM |
| Test #9,367 - 2/18/20 1:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,987 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix eMMC (HCG8e) |
| Board: | Firefly ROC-RK3328-CC |
| Device: | SKHynix HCG8e |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Libre Computer Board ROC-RK3328-CC (Renegade) Mini Computer with Gigabit Ethernet and USB 3.0 (4GB) with eMMC 4 64 Gig |
| Test #56,251 - 2/3/22 4:52 am | |
|---|---|
| Score: | 2,987 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | A400 |
| Test #69,718 - 4/28/23 4:46 am | |
|---|---|
| Score: | 2,986 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Radxa CM3 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | eMMC |
| Test #56,409 - 2/5/22 2:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,984 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | HVM domU |
| Device: | |
| Class: | USB Flash |
| Note: | AWS D3 |
| Test #67,996 - 3/6/23 11:47 am | |
|---|---|
| Score: | 2,983 |
| User: | kobius |
| Brand: | Samsung 840 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD840Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 SSD on Pi 4 using Sputronics X825 |
| Test #13,335 - 3/22/20 6:40 am | |
|---|---|
| Score: | 2,983 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | qwer |
| Test #82,448 - 3/23/24 9:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,983 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MS30 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Team TM8PS7512G |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #75,588 - 12/8/23 10:21 am | |
|---|---|
| Score: | 2,982 |
| User: | texasnek |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YE4SD) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung YE4SD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SAMSUNG PRO Ultimate 256GB MB-MY256SA on Pi 5 purchased 2023-12-08 |
| Test #133,370 - 5/5/26 9:31 am | |
|---|---|
| Score: | 2,982 |
| User: | ToshibaTR200-USB |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | ASUS Tinker Board 2-2S |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | emmc-16Gb |
| Test #7,669 - 1/27/20 6:33 am | |
|---|---|
| Score: | 2,982 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDSA2M080G2GC |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #59,504 - 5/7/22 5:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,980 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Oracle Cloud Storage |
| Board: | QEMU KVM Virtual Machine |
| Device: | Oracle |
| Class: | Virtual |
| Test #100,533 - 12/26/24 5:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,980 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD High Endurance (SH64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SH64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk High Endurance |
| Test #54,519 - 12/24/21 12:21 am | |
|---|---|
| Score: | 2,979 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Oracle Cloud Storage |
| Board: | QEMU KVM Virtual Machine |
| Device: | Oracle 1ORACLE |
| Class: | Virtual |
| Note: | ok |
| Test #129,943 - 12/27/25 8:29 am | |
|---|---|
| Score: | 2,979 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P320 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Patriot M.2P320512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Junk on pi |
| Test #41,552 - 3/7/21 2:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,979 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Transcend TS64GMSA230S |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | msata |
| Test #27,059 - 6/14/20 12:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,979 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2500GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung M.2 Drive in an external enclosure connectoed through an adapter into a Pi 4 |
| Test #13,329 - 3/22/20 6:03 am | |
|---|---|
| Score: | 2,978 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SV300S37A240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | kingston |