To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #63,130 - 10/1/22 8:51 am | |
|---|---|
| Score: | 2,996 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Pi4 8GB - Samsung T5 |
| Test #73,692 - 10/12/23 8:48 am | |
|---|---|
| Score: | 2,995 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (8GTF4) |
| Board: | Orange Pi 3 LTS |
| Device: | Samsung 8GTF4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | EMMC on OPI3 LTS |
| Test #4,239 - 11/26/19 11:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,995 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | GSkill Falcon |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | GSkill FALCON128GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi4 test |
| Test #54,082 - 12/16/21 5:18 am | |
|---|---|
| Score: | 2,994 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | evo |
| Test #60,269 - 6/9/22 9:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,994 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | y |
| Test #13,626 - 3/25/20 4:01 am | |
|---|---|
| Score: | 2,994 |
| User: | Emm |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SV300S37A60G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSDNow 300 on Pi-4 using JMicron Technology Corp. / JMicron USA Technology Corp. JM20329 SATA Bridge adapter |
| Test #57,736 - 3/10/22 6:19 am | |
|---|---|
| Score: | 2,993 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Test |
| Test #58,845 - 4/13/22 12:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,993 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3A+ 1.0 |
| Device: | Crucial CT480BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | bX500 480g on rpi3A+ UGREEN adaper |
| Test #75,668 - 12/10/23 5:08 am | |
|---|---|
| Score: | 2,993 |
| User: | cgail914 |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #62,634 - 9/11/22 12:12 am | |
|---|---|
| Score: | 2,993 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SV100S232G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi mit ssd |
| Test #79,585 - 2/14/24 9:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,993 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micro Center SD OEM (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | MicroCenter SD128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Microcenter A2 sd - Not running os |
| Test #25,611 - 5/26/20 4:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,992 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | JSM567 |
| Test #13,446 - 3/23/20 4:15 am | |
|---|---|
| Score: | 2,991 |
| User: | Sven |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Raspberry Pi 4 Model B 4GB Samsung SSD M.2 860 EVO 250GB M.2 SATA SSD Extension Card EAN 4016139093253 |
| Test #82,886 - 3/27/24 2:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,991 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (8GTF4) |
| Board: | Makerbase mkspi |
| Device: | Samsung 8GTF4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | mkspi with 8gb mkspi emmc |
| Test #26,874 - 6/11/20 6:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,990 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingDian Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | KingDian TYPEC1TBPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | overclocked pi4 2000/750/6 |
| Test #68,836 - 3/29/23 5:10 am | |
|---|---|
| Score: | 2,990 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apacer AS510 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Apacer AS510S64GB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #8,759 - 2/16/20 3:56 am | |
|---|---|
| Score: | 2,989 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (8GME4) |
| Board: | ODROID C2 |
| Device: | Samsung 8GME4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #49,957 - 9/6/21 2:10 am | |
|---|---|
| Score: | 2,988 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Oracle Cloud Storage |
| Board: | QEMU KVM Virtual Machine |
| Device: | Oracle |
| Class: | Virtual |
| Note: | OCI Ampere A1 |
| Test #130,589 - 1/16/26 5:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,988 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Sandisk Extreme 64GB |
| Test #10,488 - 2/25/20 11:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,988 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP S700 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | HP SSDS700120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | HP S700 SSD on Pi 3B+ using Eluteng SATA t USB adapter |