To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #1,625 - 8/26/19 9:50 am | |
|---|---|
| Score: | 2,914 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #402 - 6/7/19 5:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,912 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Inland Professional |
| Test #60,727 - 6/26/22 9:40 am | |
|---|---|
| Score: | 2,912 |
| User: | RobotGreg |
| Brand: | HP EX900 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | HP SSDEX900250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 256gb Toshiba NVME on Pi 4 using ORICO LSDT M.2 NVME to USB 3.1 type C Adapter |
| Test #12,906 - 3/18/20 1:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,912 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #123,280 - 6/5/25 8:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,912 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDSA2CW120G3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel SSD 320 series 120gb on Pi 5 using Startech SATA to USB adapter |
| Test #126,049 - 8/25/25 10:30 am | |
|---|---|
| Score: | 2,912 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Samsung SSD840Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 Series SSD 120 GB |
| Test #8,119 - 2/5/20 8:30 am | |
|---|---|
| Score: | 2,911 |
| User: | usama |
| Brand: | AData SU650 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SU650 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd adata su650 |
| Test #5,577 - 12/22/19 9:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,911 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Test #71,120 - 6/23/23 12:21 am | |
|---|---|
| Score: | 2,910 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Vi550 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Verbatim Vi550S3SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #73,838 - 10/17/23 9:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,910 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #61,691 - 8/5/22 2:59 am | |
|---|---|
| Score: | 2,909 |
| User: | lotharea |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Kingston SD128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Kingston SD Canvas Go! Plus 128GB on Raspberry Pi 400 (2000 CPU Mhz, 100 SD Mhz) |
| Test #67,333 - 2/17/23 4:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,906 |
| User: | jchambers |
| Brand: | Crucial MX200 Series |
| Board: | Radxa Zero |
| Device: | Crucial CT250MX200SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Radxa Zero Debian SSD Boot Guide |
| Test #3,165 - 10/21/19 9:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,906 |
| User: | Archon |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO 500GB SSD |
| Test #480 - 6/21/19 6:43 am | |
|---|---|
| Score: | 2,905 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 |
| Test #91,854 - 7/28/24 9:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,905 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 on PI 3 using GODO SATA to USB adapter |
| Test #47,987 - 7/17/21 9:49 am | |
|---|---|
| Score: | 2,905 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Red SA500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS500G1R0B-68A4Z0 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #105,630 - 3/24/25 7:41 am | |
|---|---|
| Score: | 2,904 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung CM871 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung MZYLF128HCHP-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | MartinI root |
| Test #68,705 - 3/25/23 10:37 am | |
|---|---|
| Score: | 2,904 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV100S232G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSDNow V100 32GB on Pi 4 using UGREEN SATA to USB3 adapter |
| Test #13,360 - 3/22/20 9:48 am | |
|---|---|
| Score: | 2,902 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung Fit |
| Test #21,896 - 4/30/20 1:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,901 |
| User: | baker |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Transcend TS32GMSA370 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Transcent 32 GB M2 |