To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #63,687 - 10/23/22 2:50 am | |
|---|---|
| Score: | 2,923 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #71,948 - 7/31/23 5:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,922 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial X8 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial MicronX8SSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #77,934 - 1/21/24 7:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,922 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | unknown |
| Test #70,670 - 6/3/23 7:37 am | |
|---|---|
| Score: | 2,922 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Libre Computers Le Potato |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter) |
| Test #4,410 - 11/30/19 3:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,921 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | InnoDisk 3ME 2.5" SATA SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | InnoDisk 2.5SATASSD3ME |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #56,087 - 1/29/22 11:39 am | |
|---|---|
| Score: | 2,921 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | GSkill Falcon |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | GSkill FALCON128GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | resultat |
| Test #42,186 - 3/17/21 1:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,919 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Test2 |
| Test #15,505 - 4/8/20 9:47 am | |
|---|---|
| Score: | 2,919 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra CZ48 USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk Ultra |
| Class: | USB Flash |
| Note: | f2fs usb |
| Test #66,785 - 2/1/23 10:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,918 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM871 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Samsung SSDPM871bM.22280256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi_ssd |
| Test #43,436 - 4/7/21 1:54 am | |
|---|---|
| Score: | 2,918 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (MDGAG) |
| Board: | Microsoft Surface 3 |
| Device: | Samsung MDGAG |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #8,154 - 2/5/20 7:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,917 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk Pi4 Eluteng |
| Test #12,675 - 3/16/20 4:28 am | |
|---|---|
| Score: | 2,917 |
| User: | Slarty |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 950 Evo SSD on Pi 4 Using Orico NVME to USB adapter |
| Test #26,418 - 6/4/20 11:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,917 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SansDisk USB Dongle (256GB) |
| Test #132,995 - 4/18/26 11:59 am | |
|---|---|
| Score: | 2,917 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #85,559 - 4/21/24 3:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,917 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia SATA to USB Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | ASMedia USB3.0Device |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi400_ASM_MSATA |
| Test #6,111 - 1/1/20 11:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,916 |
| User: | USB adapter |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #106,699 - 4/22/25 1:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,916 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #71,567 - 7/18/23 8:05 am | |
|---|---|
| Score: | 2,916 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD_20230718 |
| Test #49,835 - 9/3/21 4:04 am | |
|---|---|
| Score: | 2,915 |
| User: | TrAnn3l |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung FIT Plus 256GB USB 3.1 |
| Test #25,374 - 5/24/20 5:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,914 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung USB 3.1 Flash Drive FIT Plus 128GB |