To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #57,855 - 3/14/22 5:01 am | |
|---|---|
| Score: | 2,880 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #77,447 - 1/13/24 4:44 am | |
|---|---|
| Score: | 2,880 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT2000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 2TB Sata 2.5inch SSD CT2000MX500SSD1 on Pi 4 via UGREEN 2.5inch enclosure ESB C 3.1 UASP B0851B6TCC |
| Test #75,158 - 11/28/23 12:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,879 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN580 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC BlueSN5801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Blue NVME over USB |
| Test #47,326 - 7/2/21 6:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,879 |
| User: | pl4za |
| Brand: | Western Digital My Passport HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC MyPassport25E1 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | pi4 + wd 2tb hdd |
| Test #25,861 - 5/29/20 8:52 am | |
|---|---|
| Score: | 2,879 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | THU Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | THU SSDX1128G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | THU SSD on Pi 4 using enclusre to USB 3 |
| Test #299 - 5/20/19 10:05 am | |
|---|---|
| Score: | 2,879 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 |
| Test #133,231 - 4/27/26 6:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,878 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | microsd raspberry de 64gb nueva |
| Test #126,957 - 9/18/25 7:37 am | |
|---|---|
| Score: | 2,877 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba 3.5" DT Series |
| Board: | ASUS ROG Strix B450-F Gaming |
| Device: | Toshiba DT01ACA100 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | proxmox |
| Test #15,133 - 4/7/20 9:46 am | |
|---|---|
| Score: | 2,877 |
| User: | Remlas |
| Brand: | Goodram IRDM Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Goodram IR-SSDPR-S25A-060 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Goodram IRDM Gen2 MLC SSD with JMS567 SATA to USB adapter on Raspberry Pi 3B |
| Test #22,589 - 5/3/20 5:51 am | |
|---|---|
| Score: | 2,877 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SP310 |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | AData SP310 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | ser |
| Test #23,701 - 5/8/20 1:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,877 |
| User: | 234 |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | qe2 |
| Test #3,345 - 10/28/19 4:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,877 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | QGEEM |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SSD ADATA SU800 256GB USB |
| Test #5,536 - 12/22/19 7:20 am | |
|---|---|
| Score: | 2,876 |
| User: | McNezmo |
| Brand: | Verbatim Vi550 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Verbatim Vi550S3SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Verbatim Vi550 S3 SSD on Pi 4 using Renkforce SATA to USB Adapter |
| Test #22,694 - 5/3/20 1:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,876 |
| User: | f38eb |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860QVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #40,523 - 2/16/21 10:42 am | |
|---|---|
| Score: | 2,876 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SP580 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SP580 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA SP580 SSD 120GB + Orico USB3.0 2139U3 |
| Test #60,704 - 6/25/22 1:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,875 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 |
| Test #62,636 - 9/11/22 1:25 am | |
|---|---|
| Score: | 2,875 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SV100S232G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 32 GB SSG via USB 3.0 auf Raspi 4 |
| Test #66,196 - 1/18/23 8:46 am | |
|---|---|
| Score: | 2,875 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPNUW-256G-1006 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rawr |
| Test #54,420 - 12/21/21 7:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,874 |
| User: | Akyhne |
| Brand: | Kingston SSDNow V200 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SVP200S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston V200 SSD on Pi 4 using LC-POWER LC-25U3-Becrux-C1 USB to SATA hub |
| Test #76,716 - 12/30/23 6:05 am | |
|---|---|
| Score: | 2,874 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | NVIDIA Jetson Nano Kit |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |