To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #7,881 - 1/31/20 9:25 am | |
|---|---|
| Score: | 2,886 |
| User: | jb |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 3 B+ |
| Test #22,296 - 5/2/20 2:55 am | |
|---|---|
| Score: | 2,886 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD_speed_test |
| Test #17,834 - 4/13/20 10:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,885 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SP580 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | AData SP580M |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #12,915 - 3/18/20 2:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,885 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso SATAIIISSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intemso SATA III SSD on Pi 4 using Super Top M6116 SATA Bridge (14cd:6116) |
| Test #63,665 - 10/22/22 6:57 am | |
|---|---|
| Score: | 2,885 |
| User: | Daniel |
| Brand: | SanDisk Extreme II SSD |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk SDSSDHP128G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RPi3B+ SSD |
| Test #8,983 - 2/17/20 1:22 am | |
|---|---|
| Score: | 2,885 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SP SPCCSolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SST PI4 SSD |
| Test #6,062 - 12/31/19 11:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,884 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk 250gb SSD on Pi 4 |
| Test #2,863 - 10/8/19 12:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,884 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | WD Blue SSD |
| Test #123,717 - 6/20/25 10:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,884 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Test #54,982 - 1/2/22 7:47 am | |
|---|---|
| Score: | 2,884 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #8,063 - 2/3/20 11:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,883 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 750 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD750EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PI4 Using 750 SSD SAMSUMG |
| Test #1,001 - 7/26/19 6:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,883 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 |
| Test #101,610 - 1/11/25 8:14 am | |
|---|---|
| Score: | 2,883 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Kingston SSD using Pimoroni NVMe PCIe adapter |
| Test #123,324 - 6/7/25 7:09 am | |
|---|---|
| Score: | 2,883 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial M4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial M4-CT512M4SSD2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | crucial SDD M4 |
| Test #63,156 - 10/2/22 12:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,883 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X110 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SD6SP1M256G1012 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #59,360 - 5/2/22 10:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,882 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Oracle Cloud Storage |
| Board: | QEMU KVM Virtual Machine |
| Device: | Oracle |
| Class: | Virtual |
| Note: | minecraftlol |
| Test #908 - 7/21/19 5:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,882 |
| User: | harish2309 |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Green |
| Test #24,099 - 5/12/20 9:22 am | |
|---|---|
| Score: | 2,882 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ VERTEX3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #73,944 - 10/24/23 9:24 am | |
|---|---|
| Score: | 2,881 |
| User: | darkbuck |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A56) |
| Board: | Radxa ROCK 3A |
| Device: | Foresee A3A56 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | ROCK 3A |
| Test #7,173 - 1/18/20 8:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,880 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | WDC WDS250G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston Blue 250GB using Sabrent Sata to USB adapter |