To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #76,431 - 12/24/23 12:26 am | |
|---|---|
| Score: | 2,789 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | James Donkey JD240 |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 W 1.0 |
| Device: | JD 240GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #5,487 - 12/21/19 1:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,789 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SUV500480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #69,861 - 5/2/23 8:15 am | |
|---|---|
| Score: | 2,788 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Oracle Cloud Storage |
| Board: | QEMU KVM Virtual Machine |
| Device: | Oracle |
| Class: | Virtual |
| Note: | oracle cloud vm |
| Test #3,247 - 10/25/19 3:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,788 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #54,978 - 1/2/22 6:46 am | |
|---|---|
| Score: | 2,788 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel Pro 2500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intel SSDSC2BF180A4L |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi8 |
| Test #41,592 - 3/8/21 3:59 am | |
|---|---|
| Score: | 2,788 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Test #74,321 - 11/17/23 8:33 am | |
|---|---|
| Score: | 2,786 |
| User: | warhawk8080 |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Orange Pi Zero 2 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | orangepizero2w with expansion hat |
| Test #69,441 - 4/17/23 8:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,786 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #61,261 - 7/19/22 1:07 am | |
|---|---|
| Score: | 2,786 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Ant Esports 690 Neo 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | AntEsports 690NEOSATA128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | AntEsports SSD |
| Test #67,398 - 2/19/23 4:23 am | |
|---|---|
| Score: | 2,785 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD 830 Series using SATA to USB adapter USB312SAT3CB |
| Test #69,436 - 4/17/23 2:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,785 |
| User: | Maurice |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SD128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Kingston Canvas Go Plus sdcg3 128gb on pi 4b 8gb no overclock |
| Test #56,633 - 2/9/22 12:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,784 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Agility 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | OCZ AGILITY3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SDD on PI |
| Test #3,728 - 11/9/19 11:13 am | |
|---|---|
| Score: | 2,784 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba OCZ TR150 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Toshiba TR150 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Toshiba TR150 120GB SSD over Raspberry Pi3B onboard USB |
| Test #40 - 3/15/19 11:18 am | |
|---|---|
| Score: | 2,784 |
| User: | jchambers |
| Brand: | SKHynix SH920m |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SKHynix SH920mSATA128GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | SKHynix |
| Test #123,394 - 6/9/25 8:20 am | |
|---|---|
| Score: | 2,784 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Walram 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Walram 512G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WALRAM SSD on Pi 4 using UGREEN SATA Enclosure |
| Test #95,840 - 10/8/24 9:32 am | |
|---|---|
| Score: | 2,784 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM871 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung MZ7LN128HAHQ-000L1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD128G |
| Test #47,873 - 7/14/21 11:17 am | |
|---|---|
| Score: | 2,783 |
| User: | Serade |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung Fit 128GB |
| Test #49,658 - 8/29/21 6:55 am | |
|---|---|
| Score: | 2,783 |
| User: | evil3dm |
| Brand: | Plextor PX Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Plextor PX-256M5Pro |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD Plextor 256GB on Rpi4 8gb, with docker high load |
| Test #131,646 - 2/19/26 5:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,783 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #59,586 - 5/10/22 12:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,782 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS250G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |