To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #56,382 - 2/5/22 6:00 am | |
|---|---|
| Score: | 2,797 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Caviar 3.5" HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WD7500AACS-00ZJB0 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Test #13,160 - 3/21/20 7:23 am | |
|---|---|
| Score: | 2,797 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RPi3 w/ Samsung 128GB SSD |
| Test #13,661 - 3/25/20 12:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,797 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | PI4 DLock WD Blue SSD M2 500GB |
| Test #26,563 - 6/7/20 2:40 am | |
|---|---|
| Score: | 2,795 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU800 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SU800 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | [C\ |
| Test #41,309 - 3/2/21 6:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,794 |
| User: | Nexus |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Kingston A400 120GB SSD on Pi 400 using SATA to USB adapter |
| Test #25,063 - 5/21/20 1:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,794 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingDian S280 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | KingDian S280 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | KingDian 32GB SSD with JMicro SATA Apapter w/quirks |
| Test #1,914 - 9/5/19 12:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,794 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #132,027 - 3/2/26 8:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,794 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | xxxxx |
| Test #93,518 - 8/26/24 4:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,793 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston OEM RBU-SNS mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston RBU-SNS4151S332 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | RBU-SNS4151S332GG2 KINGSTON |
| Test #27,483 - 6/19/20 11:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,791 |
| User: | Ecnerwal |
| Brand: | Unidentified ASMedia NVMe Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | ASMedia TASM236XNVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using Unitek USB3.1 Gen2 to M.2 enclosure (Asmedia ASM236X) |
| Test #69,168 - 4/9/23 8:15 am | |
|---|---|
| Score: | 2,791 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Leven JS600 2.5" SSD |
| Board: | Libre Computers Le Potato |
| Device: | Leven JAJS600M2TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Leven 2tb SSD on Libre Computer Le Potato using Benfei SATA to USB adapter |
| Test #49,446 - 8/24/21 3:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,791 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #49,443 - 8/24/21 2:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,790 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #73,640 - 10/10/23 6:41 am | |
|---|---|
| Score: | 2,790 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | bla |
| Test #25,546 - 5/26/20 2:22 am | |
|---|---|
| Score: | 2,790 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | WDC WDS240G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #11,749 - 3/7/20 12:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,790 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSD on ELUTENG adapter over USB2 (USB3 is not working!) |
| Test #17,663 - 4/13/20 12:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,789 |
| User: | tigroz |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Transcend TS128GMTE110S on Pi 3+ ORICO Alluminio M.2 NVMe SSD Enclosure |
| Test #86,125 - 4/27/24 10:02 am | |
|---|---|
| Score: | 2,789 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Orange Pi 3 LTS |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #82,441 - 3/23/24 7:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,789 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MS30 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Team TM8PS7512G |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #68,394 - 3/17/23 1:04 am | |
|---|---|
| Score: | 2,789 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |