To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #131,174 - 2/2/26 8:44 am | |
|---|---|
| Score: | 2,633 |
| User: | zzz |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | sd64G |
| Test #44,821 - 5/3/21 9:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,633 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Z400s |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SD8SBAT128G1122 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | assd |
| Test #1,857 - 9/3/19 11:55 am | |
|---|---|
| Score: | 2,633 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | PI-581ExternalUSB3.0 |
| Class: | USB Flash |
| Note: | ssd kingston |
| Test #47,929 - 7/16/21 2:57 am | |
|---|---|
| Score: | 2,632 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Oracle Cloud Storage |
| Board: | QEMU KVM Virtual Machine |
| Device: | Oracle |
| Class: | Virtual |
| Note: | Oracle free tier VM |
| Test #54,523 - 12/24/21 4:16 am | |
|---|---|
| Score: | 2,632 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra II |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDHII120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk Ultr |
| Test #27,674 - 6/22/20 11:31 am | |
|---|---|
| Score: | 2,632 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia mSATA to USB Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | ASMedia 2115 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Kunup portable usb |
| Test #126,770 - 9/13/25 6:13 am | |
|---|---|
| Score: | 2,632 |
| User: | hwissing |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | RaspberryPi SD Card 64 GB on Pi4 2 GB |
| Test #5,623 - 12/24/19 1:01 am | |
|---|---|
| Score: | 2,631 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Test #76,852 - 1/1/24 1:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,631 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | James Donkey JD240 |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 W 1.0 |
| Device: | JD 240GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #62,708 - 9/13/22 1:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,630 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba X300 HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Toshiba HDWR440 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | Toshiba X300 HDD on Pi 4B using Benfei (JMS578) SATA to USB |
| Test #50,884 - 10/2/21 3:43 am | |
|---|---|
| Score: | 2,630 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston OEM RBU-SNS M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston RBU-SNS8350DES3128GP |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Geekworm net 128Gb |
| Test #47,642 - 7/11/21 4:53 am | |
|---|---|
| Score: | 2,630 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 480gb on USB boot (StarTech) |
| Test #69,614 - 4/23/23 11:58 am | |
|---|---|
| Score: | 2,629 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (8GTF4) |
| Board: | Orange Pi 3 |
| Device: | Samsung 8GTF4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #131,754 - 2/22/26 6:57 am | |
|---|---|
| Score: | 2,628 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SSD on Pi5 using standard port 250GB |
| Test #49,403 - 8/23/21 6:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,628 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850PRO512GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 Pro SSD on Pi 3 using Sabrent EC-UASP Hard Drive Enclosure |
| Test #40,257 - 2/10/21 10:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,628 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AMD R5 M.2 SATA SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AMD R5M120G8 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #24,739 - 5/18/20 3:41 am | |
|---|---|
| Score: | 2,628 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial RealSSD C300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial C300-CTFDDAC064MAG |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi4 64gb |
| Test #10,567 - 2/26/20 12:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,627 |
| User: | dennyf |
| Brand: | Western Digital My Passport SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC MyPassport261B |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #73,959 - 10/25/23 4:14 am | |
|---|---|
| Score: | 2,627 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LITEON M.2 OEM L Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | LITEON LCT-256M3S-417mm256GBFDE |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | liteon |
| Test #75,382 - 12/3/23 12:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,627 |
| User: | GiggiDeGig |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk Extreme55AE |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisc Extreme Portable 1TB SSD |