To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #104,240 - 2/23/25 6:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,627 |
| User: | ssd |
| Brand: | PNY SD Pro Elite (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | ssd |
| Test #89,908 - 6/24/24 7:19 am | |
|---|---|
| Score: | 2,627 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | WD-Old |
| Test #102,335 - 1/23/25 12:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,626 |
| User: | ah4279 |
| Brand: | PNY SD Pro Elite (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | PNY 64GB Elite-X Class 10 U3 V30 on Pi 5 8G using onboard microsd card |
| Test #69,258 - 4/12/23 7:44 am | |
|---|---|
| Score: | 2,626 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD |
| Test #70,161 - 5/14/23 1:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,625 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Burst Elite Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Patriot BurstElite120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #52,230 - 11/7/21 12:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,625 |
| User: | SweetMatcha |
| Brand: | Textorm B5 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Textorm B5240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD Textorm with SATA adapter on PI 3 B |
| Test #44,033 - 4/17/21 12:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,625 |
| User: | Erroneus |
| Brand: | Crucial MX100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Crucial CT128MX100SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | crucial bx100 SSD on Pi 3B+ using ugreen SATA enclosure |
| Test #87,181 - 5/10/24 1:55 am | |
|---|---|
| Score: | 2,625 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SC300 |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SKHynix SC300BSATA512GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #81,092 - 3/6/24 1:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,624 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #61,831 - 8/10/22 2:14 am | |
|---|---|
| Score: | 2,624 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SSD |
| Class: | USB Flash |
| Note: | lsusb -t |
| Test #70,651 - 6/2/23 11:01 am | |
|---|---|
| Score: | 2,624 |
| User: | bassx187 |
| Brand: | Samsung eMMC (MAG2G) |
| Board: | Tanix TX6 |
| Device: | Samsung MAG2G |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | T95 Mini TV Box Armbian Samsung 16GB eMMC |
| Test #45,045 - 5/7/21 11:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,624 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | HVM domU |
| Device: | |
| Class: | USB Flash |
| Note: | AWS micro instance |
| Test #20,886 - 4/26/20 3:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,624 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X110 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD6SB1M-128G-1006 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Sandisk X110 SSD on Pi 4 using ICY BOX IB-AC703-U3USB 2.0. |
| Test #24,374 - 5/15/20 2:18 am | |
|---|---|
| Score: | 2,624 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | THU Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | THU SSDX1128G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #42,476 - 3/21/21 9:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,624 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #51,527 - 10/22/21 10:33 am | |
|---|---|
| Score: | 2,623 |
| User: | Schussmann |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #46,202 - 5/30/21 4:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,623 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | OCZ VERTEX |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OCZ Vertex 60GB on Pi 3B using ORICO USB 3.0 to SATA 2.5 housing |
| Test #81,534 - 3/13/24 8:01 am | |
|---|---|
| Score: | 2,623 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar LX128 |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #61,322 - 7/21/22 11:15 am | |
|---|---|
| Score: | 2,623 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kioxia EXCERIASATASSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #75,794 - 12/13/23 6:37 am | |
|---|---|
| Score: | 2,623 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SA510 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC BlueSA510M.222801000GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |