To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #5,023 - 12/10/19 4:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,552 |
| User: | SordosPi |
| Brand: | Crucial M4 mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial M4-CT256M4SSD3 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO 250 GB mSATA SSD on Pi 4 4GB using Nekteck mSATA to USB 3.1 Enclosure |
| Test #65,003 - 12/15/22 6:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,552 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex Series |
| Board: | Firefly ROC-RK3328-CC |
| Device: | OCZ VERTEX |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OZCOCZ VERTEX |
| Test #77,844 - 1/20/24 10:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,552 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (4B2D2) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston 4B2D2 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #75,843 - 12/14/23 11:57 am | |
|---|---|
| Score: | 2,552 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SUV500MS120G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #13,473 - 3/23/20 9:06 am | |
|---|---|
| Score: | 2,551 |
| User: | exit |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | q |
| Test #101,285 - 1/6/25 9:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,551 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | FNK Tech USB SD Card Reader |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | FNK MassStorageDevice |
| Class: | USB Flash |
| Test #99,340 - 12/5/24 6:10 am | |
|---|---|
| Score: | 2,550 |
| User: | bentenjamin |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SE32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Stock RPI w/ sandisk ultra 32gb |
| Test #62,074 - 8/19/22 1:58 am | |
|---|---|
| Score: | 2,550 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Raspberry Pi 3 Model B Plus Rev 1.3 - Intenso model: VLI size: 111.79 GiB |
| Test #58,998 - 4/19/22 7:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,550 |
| User: | FJB |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Intel SSDSA2M040G2GC |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel SSDSA2M040G2GC connect with StartechUSB3S2SAT3CB RPi400 |
| Test #65,171 - 12/24/22 2:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,550 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Expansion HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Seagate ExpansionHDD |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | seagate expansion II |
| Test #55,662 - 1/17/22 6:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,550 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso PortableSSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | sts 3 |
| Test #43,545 - 4/8/21 2:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,550 |
| User: | AndyCMK |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #19,039 - 4/18/20 1:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,550 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SUV500120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 120GB Kingston SSD |
| Test #21,829 - 4/30/20 8:13 am | |
|---|---|
| Score: | 2,550 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #11,479 - 3/5/20 6:37 am | |
|---|---|
| Score: | 2,549 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX200 mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Crucial CT250MX200SSD3 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Tonysa Raspberry Pi Storage Expansion Board |
| Test #75,228 - 11/29/23 5:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,549 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | amazone |
| Test #132,878 - 4/13/26 10:31 am | |
|---|---|
| Score: | 2,549 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | abcd |
| Test #56,501 - 2/6/22 5:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,549 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Burst Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Patriot Burst |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #75,173 - 11/28/23 4:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,548 |
| User: | 21sdino |
| Brand: | Lexar NS100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Lexar SSDNS100128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd 128gb lexar |
| Test #86,031 - 4/26/24 1:03 am | |
|---|---|
| Score: | 2,548 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apple TS Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Apple SSDTS128C |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |