To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #64,937 - 12/13/22 9:47 am | |
|---|---|
| Score: | 2,518 |
| User: | willworkforicecream |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 on Pi3B+ |
| Test #62,768 - 9/16/22 5:31 am | |
|---|---|
| Score: | 2,517 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia SATA to USB Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | ASMedia USB3.0TOSATA |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | yoyo |
| Test #77,987 - 1/22/24 6:19 am | |
|---|---|
| Score: | 2,517 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk Extreme55AE |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pi42_rev12_sandisk_extreme_2TB_USB |
| Test #49,568 - 8/27/21 7:36 am | |
|---|---|
| Score: | 2,517 |
| User: | nerkkai |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using Super Top M6116 SATA to USB adapter |
| Test #18,744 - 4/17/20 9:36 am | |
|---|---|
| Score: | 2,517 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingDian Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | KingDian TYPEC120GBPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | KingDian 120GB USBC Portable Drive on Pi4 |
| Test #130,389 - 1/11/26 5:56 am | |
|---|---|
| Score: | 2,517 |
| User: | Mandesk |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Pi400 128GB USB |
| Test #61,828 - 8/10/22 2:05 am | |
|---|---|
| Score: | 2,516 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia SATA to USB Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | ASMedia USB3.0DestopH |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | COS external USB in noname UASP case |
| Test #58,755 - 4/10/22 10:30 am | |
|---|---|
| Score: | 2,516 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #59,254 - 4/28/22 2:45 am | |
|---|---|
| Score: | 2,516 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow mS200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SMS200S360G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | test |
| Test #93,807 - 9/1/24 12:30 am | |
|---|---|
| Score: | 2,516 |
| User: | wrecklass |
| Brand: | Silicon Power SD (SPCC) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP SPCC |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Silicon Power 128GB SDXC on Pi 5 |
| Test #18,284 - 4/15/20 12:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,516 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Banana Pi M2 |
| Device: | Samsung SSD860QVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 1TB Samsung EVO SSD on ancient Banana Pi M2 Berry |
| Test #54,081 - 12/16/21 4:56 am | |
|---|---|
| Score: | 2,516 |
| User: | DW |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kinsgston A400 120G Pi3 SATA USB |
| Test #51,986 - 11/1/21 2:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,515 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using Aliexpress SaA |
| Test #47,429 - 7/5/21 11:48 am | |
|---|---|
| Score: | 2,515 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU800 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SU800 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | xx |
| Test #50,491 - 9/19/21 4:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,515 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT275MX300SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #66,402 - 1/23/23 3:43 am | |
|---|---|
| Score: | 2,515 |
| User: | Squirlier |
| Brand: | OCZ Vertex 2 Series |
| Board: | Orange Pi Zero 2 |
| Device: | OCZ VERTEX2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | same as before but no iobroker in background |
| Test #73,170 - 9/19/23 2:54 am | |
|---|---|
| Score: | 2,515 |
| User: | BigG |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #19,310 - 4/19/20 3:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,515 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS250G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Blue 250GB NAND auf Raspi4 |
| Test #128,478 - 11/5/25 12:55 am | |
|---|---|
| Score: | 2,514 |
| User: | April |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 Evo on Pi 400 using Sabrent SATA to USB adapter |
| Test #65,283 - 12/28/22 8:44 am | |
|---|---|
| Score: | 2,514 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | OCZ VERTEX |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd |