To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #1,334 - 8/13/19 12:35 am | |
|---|---|
| Score: | 2,521 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #42,647 - 3/24/21 10:59 am | |
|---|---|
| Score: | 2,520 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 335 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intel SSDSC2CT120A3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #57,604 - 3/5/22 9:19 am | |
|---|---|
| Score: | 2,520 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT480BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | crucial |
| Test #52,554 - 11/14/21 11:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,520 |
| User: | Stryxus |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SFlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Test #74,006 - 10/28/23 9:04 am | |
|---|---|
| Score: | 2,520 |
| User: | m1stic |
| Brand: | AData SU650 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SU650 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD on USB2 Storage |
| Test #40,676 - 2/18/21 10:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,520 |
| User: | Wolfgang |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 120GB on Pi4 8GB using Inateck USB 3.0 SATA to USB Adapter |
| Test #88,138 - 5/30/24 2:09 am | |
|---|---|
| Score: | 2,520 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Orange Pi Zero |
| Device: | Transcend TS64GMTS800 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #73,546 - 10/6/23 2:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,519 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | InnoDisk M.2 SATA SSD |
| Board: | Orange Pi Zero 2 |
| Device: | InnoDisk DEM24-16GM41BC1DC-PC |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | ssd16gb |
| Test #52,709 - 11/17/21 8:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,519 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 128GB |
| Test #50,674 - 9/26/21 12:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,519 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM863a |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung MZ7LM960HMJP-000AZ |
| Class: | SSD (2.5" SSD) |
| Note: | not enough details, sry |
| Test #55,695 - 1/18/22 10:35 am | |
|---|---|
| Score: | 2,519 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Oracle Cloud Storage |
| Board: | QEMU KVM Virtual Machine |
| Device: | Oracle |
| Class: | Virtual |
| Note: | Oracle |
| Test #519 - 6/26/19 4:38 am | |
|---|---|
| Score: | 2,519 |
| User: | Krugy |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY CS900 |
| Test #78,302 - 1/25/24 1:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,518 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Momentus Thin |
| Board: | Latitude E5450 |
| Device: | Seagate ST500LT032-1E9142 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Test #56,569 - 2/8/22 6:22 am | |
|---|---|
| Score: | 2,518 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU650 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SU650 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA Super Top M6116 SATA Bridge |
| Test #133,230 - 4/27/26 12:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,518 |
| User: | Mem1 |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar LX64G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Freenove 128g ssd |
| Test #20,496 - 4/25/20 7:54 am | |
|---|---|
| Score: | 2,518 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #23,777 - 5/9/20 4:07 am | |
|---|---|
| Score: | 2,518 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SUV500120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SATA to USB 3 120GB Kingston SSD |
| Test #72,043 - 8/5/23 10:55 am | |
|---|---|
| Score: | 2,518 |
| User: | kv |
| Brand: | AData SD600Q |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SD600Q |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ADATA 240GB |
| Test #73,218 - 9/21/23 1:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,518 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS250G1B0A-00H9H0 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #64,937 - 12/13/22 9:47 am | |
|---|---|
| Score: | 2,518 |
| User: | willworkforicecream |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 on Pi3B+ |