To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #61,355 - 7/22/22 5:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,491 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial M4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Crucial M4-CT128M4SSD2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #65,725 - 1/9/23 3:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,491 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso PortableSSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Intenso PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | asd |
| Test #64,284 - 11/17/22 11:40 am | |
|---|---|
| Score: | 2,491 |
| User: | raT |
| Brand: | Intenso PortableSSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Intenso PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | intenso 128G SSD on Pi 3 |
| Test #25,253 - 5/23/20 1:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,491 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | wd 120Gb ssd adaptor taken of an old wd 500gb usb2 drive on pi 3 |
| Test #44,725 - 5/2/21 12:18 am | |
|---|---|
| Score: | 2,490 |
| User: | Lou |
| Brand: | AData SU655 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | AData SU655 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #52,796 - 11/19/21 12:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,490 |
| User: | egrmad |
| Brand: | Kingston A2000 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA2000M8250 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A2000 SSD on Pi 4 using AXAGON NVME M.2 to USB adapter |
| Test #3,669 - 11/8/19 2:48 am | |
|---|---|
| Score: | 2,490 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec MT Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | KingSpec MT-256 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | msata |
| Test #133,090 - 4/21/26 9:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,490 |
| User: | RPI.VN |
| Brand: | Toshiba SD (SE032) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba SE032 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | RPI.VN |
| Test #86,409 - 5/1/24 5:15 am | |
|---|---|
| Score: | 2,489 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | rpi 5 microsd sandisk extreme pro |
| Test #11,683 - 3/7/20 2:59 am | |
|---|---|
| Score: | 2,489 |
| User: | agranielr |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SA400S37 SSD 480G on pi 4 using generic SATA to USB 3.0 adapter |
| Test #13,419 - 3/22/20 7:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,489 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT525MX300SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial SSD 500GB over USB2 |
| Test #63,336 - 10/10/22 11:31 am | |
|---|---|
| Score: | 2,489 |
| User: | Mark |
| Brand: | Intenso High Speed Line USB Flash Drive |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso HighSpeedLine |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Intenso High Speed Line |
| Test #64,772 - 12/4/22 2:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,488 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | WDC WDS120G1G0A-00SS50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #22,056 - 5/1/20 4:01 am | |
|---|---|
| Score: | 2,488 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SA400S37240 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi3+ using verbatim USB3 portable |
| Test #89,371 - 6/14/24 12:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,488 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 750 EVO |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | Samsung SSD750EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #61,066 - 7/11/22 10:25 am | |
|---|---|
| Score: | 2,487 |
| User: | HouseHome |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SD128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #76,568 - 12/27/23 12:06 am | |
|---|---|
| Score: | 2,487 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT480BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #60,544 - 6/19/22 12:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,486 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk ExtremePro55AF |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | sandisk-19jun22 |
| Test #130,702 - 1/19/26 11:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,486 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | walton 64gb sd card |
| Test #10,786 - 2/28/20 6:23 am | |
|---|---|
| Score: | 2,486 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung FIT Plus 32GB |