To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #86 - 3/27/19 3:19 am | |
|---|---|
| Score: | 2,480 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Blaze Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Patriot Blaze |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PatriotBlaze |
| Test #45,949 - 5/22/21 7:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,480 |
| User: | Hellman |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi4 using Sabrent SATA to USB adapter, on USB2.0 port |
| Test #51,518 - 10/21/21 8:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,480 |
| User: | Eversake |
| Brand: | Samsung 750 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD750EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 750 EVO on PI 4 8GB using Sabrent Adapater to USB 2.0 |
| Test #100,307 - 12/22/24 6:11 am | |
|---|---|
| Score: | 2,480 |
| User: | veli |
| Brand: | Transcend (USDU1) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend USDU1 |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | 256mb Transcend on Raspberry pi 5 |
| Test #2,724 - 10/2/19 10:23 am | |
|---|---|
| Score: | 2,479 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD WD Green 120GB |
| Test #125,697 - 8/11/25 2:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,479 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SDU1) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SDU1 |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | pi5 headless microsd |
| Test #62,905 - 9/21/22 6:17 am | |
|---|---|
| Score: | 2,479 |
| User: | nibz78 |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Intel SSDSA2M040G2GC |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #13,745 - 3/26/20 8:26 am | |
|---|---|
| Score: | 2,479 |
| User: | smitchell |
| Brand: | INDMEM mSATA SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | INDMEM SSDmSATA256GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | INDMEM S SD mSATA 256GB 4 to Ableconn mSATA Converter |
| Test #27,764 - 6/23/20 12:10 am | |
|---|---|
| Score: | 2,478 |
| User: | uniplast21 |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung 256GB BAR Plus USB 3.1 flash drive |
| Test #128,569 - 11/5/25 10:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,478 |
| User: | f2calv |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #58,424 - 3/29/22 3:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,478 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | HVM domU |
| Device: | |
| Class: | USB Flash |
| Note: | ubuntu |
| Test #382 - 6/3/19 2:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,478 |
| User: | test |
| Brand: | Vaseky V800 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Vaseky V800/128G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Vaseky V800 |
| Test #64,788 - 12/5/22 5:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,478 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM830 mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Samsung MZMPC032HBCD-00000 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #65,135 - 12/22/22 12:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,478 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apple TS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Apple SSDTS256C |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Apple Toshiba SSD on pi 4 with Inland USB 3.1 enclosure |
| Test #65,346 - 12/30/22 10:49 am | |
|---|---|
| Score: | 2,477 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Expansion HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Seagate Expansion |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | mi raspi |
| Test #78,559 - 1/28/24 6:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,477 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (4B2D2) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston 4B2D2 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #125,534 - 8/7/25 3:58 am | |
|---|---|
| Score: | 2,477 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Sandisk USB 3.2Gen1 128 GB on Pi 5 |
| Test #79,937 - 2/20/24 1:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,477 |
| User: | SSK USB3.2 SSD Stick 128GB |
| Brand: | SSK Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SSK PortableSSD128GB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #54,425 - 12/21/21 8:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,477 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Netac SSD on Pi 3 using Segate Backup+ SATA to USB adapter |
| Test #59,714 - 5/15/22 11:17 am | |
|---|---|
| Score: | 2,476 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | A400 SSD Pi 4 |