To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #27,362 - 6/18/20 11:52 am | |
|---|---|
| Score: | 2,476 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #92,655 - 8/11/24 6:25 am | |
|---|---|
| Score: | 2,476 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 5 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #1,745 - 8/30/19 7:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,476 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W512G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme 500 SSD |
| Test #684 - 7/7/19 3:56 am | |
|---|---|
| Score: | 2,475 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 2.5" HDD |
| Board: | Lenovo ThinkCentre M92p |
| Device: | WDC WD3200LPVX-08V0TT2 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue |
| Test #60,683 - 6/25/22 6:47 am | |
|---|---|
| Score: | 2,475 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #28,174 - 6/27/20 1:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,475 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 120GB SSD |
| Test #23,456 - 5/7/20 3:40 am | |
|---|---|
| Score: | 2,475 |
| User: | jbn |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi3b+ micro sd |
| Test #26,029 - 5/31/20 10:08 am | |
|---|---|
| Score: | 2,474 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung FIT Plus USB 3.1 128GB (MUF-128AB/AM) |
| Test #66,319 - 1/21/23 4:39 am | |
|---|---|
| Score: | 2,474 |
| User: | test |
| Brand: | Vaseky V800 |
| Board: | i852-W627EHF |
| Device: | Vaseky V800/120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #84,586 - 4/11/24 11:36 am | |
|---|---|
| Score: | 2,474 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Orange Pi Zero 2 |
| Device: | Transcend TS512GMSA230S |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | armbian ssd |
| Test #46,892 - 6/21/21 9:11 am | |
|---|---|
| Score: | 2,474 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Burst Elite Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Patriot BurstElite120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #53,364 - 12/2/21 9:29 am | |
|---|---|
| Score: | 2,474 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SSK SSKStorage |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #68,792 - 3/27/23 5:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,474 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Pi4 2G off of SD Card |
| Test #60,875 - 7/2/22 2:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,473 |
| User: | PK_Nibbik |
| Brand: | Toshiba THCSNK Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Toshiba THNSNK128GCS8SATA128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Toshiba THNSNK128GCS8 (128GB 2016 Model) |
| Test #72,321 - 8/14/23 7:15 am | |
|---|---|
| Score: | 2,472 |
| User: | Dave879 |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 with LaCie adapter |
| Test #63,231 - 10/6/22 7:42 am | |
|---|---|
| Score: | 2,472 |
| User: | nibz |
| Brand: | Transcend SSD200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Transcend TS120GSSD220S |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #126,067 - 8/26/25 5:09 am | |
|---|---|
| Score: | 2,472 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD OEM (00000) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston 00000 |
| Class: | A2 C10 V10 U1 |
| Note: | sandisk |
| Test #3,483 - 11/1/19 7:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,472 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Intel SSDSA2BW080G3H |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #49,638 - 8/28/21 9:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,472 |
| User: | subnet |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk Extreme55AE |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme Portable SSD External Hard Drive |
| Test #50,561 - 9/22/21 4:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,471 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | ASUS ROG STRIX Arion RGB NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | ASUS ROGESD-S1C |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ROG usb adapter |