To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #85,925 - 4/25/24 4:32 am | |
|---|---|
| Score: | 51,911 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | MakerDisk |
| Test #133,529 - 5/11/26 5:47 am | |
|---|---|
| Score: | 51,910 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | EDILOCA EN605 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | EDILOCA EN605256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | EDILOCA |
| Test #107,034 - 4/30/25 11:38 am | |
|---|---|
| Score: | 51,910 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi SSD Test #2 |
| Test #126,099 - 8/27/25 5:51 am | |
|---|---|
| Score: | 51,908 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ssd |
| Test #89,594 - 6/18/24 8:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 51,902 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD 980 Pro on Raspberry Pi 5 using Pimoroni NVME PCIE Base |
| Test #133,378 - 5/5/26 11:43 am | |
|---|---|
| Score: | 51,893 |
| User: | XamDM |
| Brand: | Western Digital SN5000 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN50001TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi 5 WD Blue SN5000 1TB |
| Test #127,287 - 9/28/25 8:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 51,889 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SiliconPower 256Gb |
| Test #99,109 - 12/1/24 1:36 am | |
|---|---|
| Score: | 51,882 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 960 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD960EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #85,037 - 4/16/24 9:30 am | |
|---|---|
| Score: | 51,880 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM620512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Cytron Makerdisk |
| Test #128,172 - 10/25/25 2:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 51,880 |
| User: | Grok fixed and tweeked. |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme 1tb Max Mem |
| Test #102,310 - 1/23/25 7:07 am | |
|---|---|
| Score: | 51,875 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix Gold P31 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix SHGP31-2000GM |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi5bdlnp |
| Test #127,546 - 10/6/25 6:19 am | |
|---|---|
| Score: | 51,874 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM620512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #102,657 - 1/29/25 4:53 am | |
|---|---|
| Score: | 51,872 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPNPZ-256G-1114 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | who_knows |
| Test #92,896 - 8/14/24 4:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 51,870 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme |
| Test #127,126 - 9/24/25 1:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 51,870 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS512GMTE220S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #130,396 - 1/11/26 8:27 am | |
|---|---|
| Score: | 51,868 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #128,223 - 10/27/25 12:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 51,862 |
| User: | Nightwind76 |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberry NVME 512 Gb PCI3 |
| Test #92,124 - 8/2/24 12:39 am | |
|---|---|
| Score: | 51,862 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 run at Pi 5 |
| Test #84,786 - 4/13/24 9:46 am | |
|---|---|
| Score: | 51,861 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PROwithHeatsink2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD 980 Pro on Pimoroni NVME Base |
| Test #97,047 - 10/29/24 6:14 am | |
|---|---|
| Score: | 51,859 |
| User: | Ano |
| Brand: | Fikwot FN501 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fikwot FN501Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Rasperry Pi 5 |