To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #27,369 - 6/18/20 1:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,156 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hitachi TravelStar 5400RPM |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Hitachi HTS542580K9SA00 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | Old Mac Mini HDD on RPi4 |
| Test #127,584 - 10/7/25 1:47 am | |
|---|---|
| Score: | 2,156 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Colorful SL300 |
| Board: | Orange Pi PC |
| Device: | Colorful SL300128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #106,854 - 4/25/25 2:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,155 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung SSD T7 |
| Test #57,130 - 2/20/22 2:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,155 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Scandisk Extreme USB3 64GByte direct in USB3 of RPI4 |
| Test #96,389 - 10/18/24 4:53 am | |
|---|---|
| Score: | 2,154 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EE4S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung EE4S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung EVO Plus 256 GB on Pi 5 |
| Test #71,428 - 7/10/23 12:48 am | |
|---|---|
| Score: | 2,154 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micro Center SD OEM (SDABC) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | MicroCenter SDABC |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | microSD |
| Test #63,443 - 10/14/22 11:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,153 |
| User: | wester.minsk |
| Brand: | HP eMMC (DF406) |
| Board: | Chuwi HI12 |
| Device: | HP DF406 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Chuwi Hi12 emmc 64 linux mint |
| Test #103,051 - 2/4/25 8:53 am | |
|---|---|
| Score: | 2,152 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EE4S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung EE4S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung Evo 256gb sd |
| Test #100,464 - 12/25/24 6:06 am | |
|---|---|
| Score: | 2,152 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston HyperX Savage Flash Drive |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston DTHyperX3.0 |
| Class: | USB Flash |
| Test #75,239 - 11/30/23 2:22 am | |
|---|---|
| Score: | 2,151 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 960 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD960EVO3B7Q |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung EVO 960 |
| Test #5,417 - 12/20/19 2:49 am | |
|---|---|
| Score: | 2,151 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #73,523 - 10/4/23 7:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,151 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec 2.5" IDE SSD Series |
| Board: | 2379DXU |
| Device: | KingSpec PA25-64 |
| Class: | SSD (2.5" PATA) |
| Note: | KingSpec PA25-64 2.5 PATA SSD on IBM ThinkPad T42 on internal IDE bus |
| Test #124,777 - 7/15/25 2:44 am | |
|---|---|
| Score: | 2,150 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Momentus |
| Board: | ProBook Notebook PC 650 G1 |
| Device: | Seagate ST500LM021-1KJ152 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Test #89,209 - 6/12/24 6:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,150 |
| User: | Kingpin |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SanDisk 64GB USB 3.1 |
| Test #58,058 - 3/19/22 11:38 am | |
|---|---|
| Score: | 2,150 |
| User: | rasda |
| Brand: | Intenso PortableSSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intenso PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Intenso Portable SSD 128GB on Pi 4 |
| Test #52,438 - 11/11/21 2:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,149 |
| User: | bhtube |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro SSD |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDX120GG25 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk SDSSDX-120G with generic SATA to USB adapter |
| Test #99,476 - 12/7/24 7:20 am | |
|---|---|
| Score: | 2,149 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | GeminiLake |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Test #77,391 - 1/12/24 3:10 am | |
|---|---|
| Score: | 2,149 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Pi4 with cheap amazon SSD stick |
| Test #63,822 - 10/28/22 12:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,149 |
| User: | Pixel |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #40,407 - 2/13/21 11:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,149 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 2B 1.1 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | intenso top + startech |