To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #17,367 - 4/12/20 7:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,024 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Momentus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Seagate ST1000LM014-1EJ164 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Test #10,595 - 2/26/20 3:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,024 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk U100 |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk SSDU10064GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk SSD U100 64GB on Pi3 |
| Test #102,879 - 2/1/25 9:00 am | |
|---|---|
| Score: | 2,024 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (ED2S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung ED2S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #86,559 - 5/3/24 4:10 am | |
|---|---|
| Score: | 2,024 |
| User: | test |
| Brand: | PNY SD Premier-X (SD32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY SD32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | test |
| Test #83,720 - 4/4/24 12:45 am | |
|---|---|
| Score: | 2,023 |
| User: | sandisk-extreme |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | sandisk-extreme |
| Test #97,708 - 11/9/24 8:15 am | |
|---|---|
| Score: | 2,023 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk microSDXC 64 GB Extreme PRO |
| Test #80,329 - 2/29/24 3:23 am | |
|---|---|
| Score: | 2,023 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EE4S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung EE4S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #90,701 - 7/8/24 4:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,023 |
| User: | amogus9898 |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD128 |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | SanDisk Ultra 128 GB MicroSD Card on Pi 5 8gb ram |
| Test #95,861 - 10/9/24 12:56 am | |
|---|---|
| Score: | 2,023 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SN32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #106,398 - 4/14/25 8:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,023 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SanDisk Extreme microSDXC 64GB on Pi 5 |
| Test #133,496 - 5/9/26 3:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,023 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO Select (GD2S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung GD2S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | dmesg | grep -iE mmc|error|failed |
| Test #53,271 - 11/29/21 7:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,023 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LITEON M.2 OEM L Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | LITEON L8T-64L6G-HP |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #50,855 - 10/1/21 5:39 am | |
|---|---|
| Score: | 2,022 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | q |
| Test #43,978 - 4/16/21 7:50 am | |
|---|---|
| Score: | 2,022 |
| User: | k0nfuse |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #79,732 - 2/16/24 5:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,022 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | newpi5 |
| Test #132,758 - 4/5/26 8:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,022 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (ED2S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung ED2S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | test1 |
| Test #133,516 - 5/10/26 11:13 am | |
|---|---|
| Score: | 2,022 |
| User: | bass |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SR256 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | NVME Hat |
| Test #105,667 - 3/25/25 10:02 am | |
|---|---|
| Score: | 2,022 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | h |
| Test #131,247 - 2/4/26 10:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,022 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (ED2S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung ED2S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung 128GB SDcard on RPi5 |
| Test #124,939 - 7/21/25 7:17 am | |
|---|---|
| Score: | 2,022 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SR128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |