To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #132,369 - 3/15/26 2:15 am | |
|---|---|
| Score: | 1,968 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk SN64G SD card on Pi 5 |
| Test #84,387 - 4/9/24 8:57 am | |
|---|---|
| Score: | 1,967 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN256 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #97,175 - 10/31/24 6:17 am | |
|---|---|
| Score: | 1,967 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk Extreme PRO microSDXC UHS-I Memory Card 128 GB on Pi 5 |
| Test #41,998 - 3/14/21 3:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,967 |
| User: | goremukin |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme PRO 128GB |
| Test #65,699 - 1/9/23 1:21 am | |
|---|---|
| Score: | 1,967 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS1000GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #50,542 - 9/22/21 6:49 am | |
|---|---|
| Score: | 1,967 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston |
| Test #25,753 - 5/28/20 9:17 am | |
|---|---|
| Score: | 1,966 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EB1QL) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung EB1QL |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | SAMSUNG EVO 32 |
| Test #69,102 - 4/7/23 2:58 am | |
|---|---|
| Score: | 1,966 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Orange Pi Zero 2 |
| Device: | SanDisk SDSSDA120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sandisk 120 gb |
| Test #127,149 - 9/25/25 10:54 am | |
|---|---|
| Score: | 1,966 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk U110 mSATA |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | SanDisk SSDU11016GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #3,402 - 10/31/19 4:59 am | |
|---|---|
| Score: | 1,966 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | KINGSTON 240GB SSD USB2 |
| Test #7,351 - 1/21/20 7:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,965 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Go USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk Extreme |
| Class: | USB Flash |
| Test #76 - 3/21/19 2:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,965 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SL16G) |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk SL16G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | SanDisk Ultra |
| Test #11,586 - 3/6/20 2:48 am | |
|---|---|
| Score: | 1,965 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk via USB2 |
| Test #86,415 - 5/1/24 6:16 am | |
|---|---|
| Score: | 1,965 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micro Center SD OEM (SDABC) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | MicroCenter SDABC |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | sd |
| Test #74,191 - 11/9/23 2:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,965 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Orange Pi Zero |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | INTENSO TOP PERFORMANCE 128GB on Orange Pi Zero (Super Top M6116 SATA Bridge) |
| Test #130,434 - 1/12/26 1:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,965 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk Extreme PRO 64GB microSD A2 V30 (SD) |
| Test #60,681 - 6/25/22 5:48 am | |
|---|---|
| Score: | 1,965 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apacer AS350 Panther Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Apacer AS340960GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Apacer AS340X SSD on Pi 3B using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #77,181 - 1/7/24 9:42 am | |
|---|---|
| Score: | 1,964 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #50,616 - 9/24/21 12:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,964 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Transcend TS128GMSA230S |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | 128GB MSATA SSD on raspi 3 |
| Test #51,143 - 10/10/21 12:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,964 |
| User: | DerKoa |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Cruzer Extreme Pro 128GB USB 3.2 Gen 1 Stick on Pi 3B+ using USB 2.0 port |