To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #127,784 - 10/13/25 10:59 am | |
|---|---|
| Score: | 43,371 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Solidigm P44 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Solidigm SSDPFKKW512H7 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Solidigm P44 Pro in RP5 Argon Neo Case |
| Test #93,755 - 8/31/24 1:27 am | |
|---|---|
| Score: | 43,366 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SM951 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVPV256HDGL-00000 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #123,454 - 6/11/25 7:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,359 |
| User: | marius |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 using Pimoroni NVME Base |
| Test #104,386 - 2/26/25 4:32 am | |
|---|---|
| Score: | 43,351 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | P3 Test |
| Test #88,289 - 6/1/24 5:28 am | |
|---|---|
| Score: | 43,338 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS250GMTE115S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend |
| Test #130,778 - 1/22/26 10:06 am | |
|---|---|
| Score: | 43,337 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT500P310SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P310 on Geekworm Nuvme HAT X1015 |
| Test #87,749 - 5/16/24 11:55 am | |
|---|---|
| Score: | 43,331 |
| User: | xentricone |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN570500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Blue SN570 on Pi 5 using Pimoroni NVMe Base |
| Test #93,369 - 8/24/24 3:56 am | |
|---|---|
| Score: | 43,329 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SB-2130-1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #91,221 - 7/18/24 9:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,326 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KIOXIA-EXCERIASSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #93,551 - 8/27/24 1:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,323 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial T500 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000T500SSD5 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #83,319 - 3/30/24 11:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,314 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC501NVMeSK512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 1 |
| Test #104,970 - 3/10/25 2:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,306 |
| User: | chart |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Radxa ROCK 5B+ |
| Device: | Crucial CT1000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 on Radxa Rock 5B plus in the slot by the GPIO |
| Test #99,531 - 12/8/24 3:28 am | |
|---|---|
| Score: | 43,296 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix PC401 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix PC401NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberry Pi 5-Argon One V3 PciE Nvme |
| Test #125,512 - 8/6/25 1:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,295 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Phison (OEM) M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Phison PSELN128GA87MC0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | teste1 |
| Test #87,317 - 5/11/24 9:24 am | |
|---|---|
| Score: | 43,293 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #91,643 - 7/25/24 7:47 am | |
|---|---|
| Score: | 43,292 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9A1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZAL4256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #87,315 - 5/11/24 8:29 am | |
|---|---|
| Score: | 43,283 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Cytron Makerdisk |
| Test #105,717 - 3/26/25 8:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,277 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix HFM512GDHTNI-87A0B |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Unknown 512GB NVME on Pimoroni |
| Test #101,792 - 1/13/25 8:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,262 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair MP600 Core Mini |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair MP600COREMINI |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | unknown |
| Test #98,143 - 11/14/24 9:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,259 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |