To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #84,202 - 4/8/24 1:10 am | |
|---|---|
| Score: | 42,899 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung model: SSD 970 EVO Plus 250GB |
| Test #130,666 - 1/19/26 4:57 am | |
|---|---|
| Score: | 42,899 |
| User: | chazandler |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P310SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rapi5 omv |
| Test #78,644 - 1/30/24 6:22 am | |
|---|---|
| Score: | 42,896 |
| User: | arif-ali |
| Brand: | Sabrent Rocket 4.0 Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SB-RKT4P-2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabrent Rocket 4 Plus on Pi 5 using Pimoroni NVMe Base |
| Test #78,221 - 1/24/24 11:39 am | |
|---|---|
| Score: | 42,883 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair MP600 Mini |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair MP600MINI |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | MP500 mini nveram Pi 5 using pineberry adapter |
| Test #131,523 - 2/14/26 1:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,882 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston OEM RBU-SNS M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston RBUSNS8154P3256GJ1 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | kingston ssd gen 3 |
| Test #78,532 - 1/28/24 10:12 am | |
|---|---|
| Score: | 42,880 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P300 128GB using Pimoroni HAT |
| Test #110,632 - 5/3/25 7:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,876 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #127,432 - 10/3/25 4:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,873 |
| User: | Dundundun |
| Brand: | SKHynix Platinum P41 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SKHynix SHPP41-1000GM |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SK Hynix Platinum P41 1TB using NEO Argon case |
| Test #84,675 - 4/12/24 9:34 am | |
|---|---|
| Score: | 42,865 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | microssd |
| Test #98,933 - 11/27/24 3:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,835 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | codefallacy |
| Test #126,182 - 8/28/25 12:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,835 |
| User: | yesterday |
| Brand: | SKHynix BC901 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC901NVMeSK512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | uu |
| Test #94,538 - 9/13/24 6:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,833 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV1 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNVS250GCN |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme pcie3 test |
| Test #97,518 - 11/5/24 7:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,817 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P300 512GB M.2 NVMe on Pi 5 |
| Test #96,381 - 10/17/24 6:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,800 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P310 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P310SSD2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberry Pi M2 HAT+ |
| Test #78,438 - 1/27/24 6:45 am | |
|---|---|
| Score: | 42,799 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #129,522 - 12/13/25 8:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,783 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PiNVME256GB_PICe3 |
| Test #99,334 - 12/5/24 4:43 am | |
|---|---|
| Score: | 42,778 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | NVME M2 SSD |
| Test #86,839 - 5/6/24 3:38 am | |
|---|---|
| Score: | 42,773 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix PC401 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix PC401NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #82,471 - 3/24/24 5:02 am | |
|---|---|
| Score: | 42,771 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SABRENTExternal |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabrent 2280 256gb |
| Test #87,097 - 5/8/24 6:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,761 |
| User: | jb1022 |
| Brand: | HP EX950 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | HP SSDEX950512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | hp ex950 512 on pi5 |