To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #75,291 - 12/1/23 11:05 am | |
|---|---|
| Score: | 42,033 |
| User: | pimoroni |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM620512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Lexar NM620 on Pimoroni NVMe Base P0 |
| Test #73,891 - 10/20/23 5:34 am | |
|---|---|
| Score: | 42,030 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #92,733 - 8/12/24 3:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,025 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MP33 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team TM8FP6256G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd cvalverde2 |
| Test #104,371 - 2/25/25 9:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,018 |
| User: | shonanwalker |
| Brand: | Kingston SSDNow KC300 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston SKC3000D2048G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 8K PageSize karnel Kingston 2TB using Waveshare 27710 M.2 hat Debian 6.6.75-v8-16k Raspi5-16GB |
| Test #127,798 - 10/13/25 6:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,011 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | RK3588 OPi 5 Ultra |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Silicon Power 1TB - NVMe M.2 PCIe Gen3x4 |
| Test #127,833 - 10/15/25 1:39 am | |
|---|---|
| Score: | 42,009 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Rev 1.0 |
| Device: | WDC BlueSN5701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #85,174 - 4/18/24 4:14 am | |
|---|---|
| Score: | 42,008 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow KC300 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SKC3000S1024G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #104,787 - 3/6/25 10:43 am | |
|---|---|
| Score: | 41,980 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test1 |
| Test #93,505 - 8/26/24 11:50 am | |
|---|---|
| Score: | 41,976 |
| User: | gul |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GMTE300S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend PCIe SSD 300S Gen3 x4 on Pi 5 using PineBoards HatDrive! Nano (PCIe Gen3 activated) |
| Test #97,748 - 11/9/24 3:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,971 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5 POE NVMe |
| Test #126,233 - 8/30/25 1:41 am | |
|---|---|
| Score: | 41,940 |
| User: | leave |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk Ultra3DNVMe |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ss |
| Test #100,482 - 12/25/24 5:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,938 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT4000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 4TB |
| Test #90,534 - 7/5/24 2:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,938 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS128GMTE110S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | f |
| Test #91,084 - 7/16/24 4:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,938 |
| User: | alexmbarbosa |
| Brand: | Kioxia Exceria G2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia EXCERIAG2SSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | KIOXIA SSD 500GB NVMe M.2 Type 2280 PCIe Gen 3.04 on Pi5 using X1001 M2 NVMe SSD Shield |
| Test #78,598 - 1/29/24 9:52 am | |
|---|---|
| Score: | 41,938 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SABRENTExternal |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | syed |
| Test #94,837 - 9/19/24 4:58 am | |
|---|---|
| Score: | 41,936 |
| User: | badank electronic |
| Brand: | Phison (OEM) M.2 NVMe |
| Board: | RK3588 OPi 5 Max |
| Device: | Phison PSELN128GA87MC0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pameera PM30 on orange Pi 5 Max |
| Test #90,179 - 6/29/24 8:43 am | |
|---|---|
| Score: | 41,930 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG Gammix S5 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData GAMMIXS55 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #97,720 - 11/9/24 9:44 am | |
|---|---|
| Score: | 41,930 |
| User: | lumisade |
| Brand: | Corsair MP600 Core Mini |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair MP600COREMINI |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Corsair MP600 Core Mini on Pi 5 using M.2 Hat+ |
| Test #85,653 - 4/22/24 8:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,926 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9A1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVL2512HCJQ-00B00 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme |
| Test #101,991 - 1/17/25 2:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,920 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Force MP510 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair ForceMP510 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme |